4. května 2019 12:13, aktualizováno  20:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzské žluté vesty zaujaly původní pozici. Protestující blokují silnice a křižovatky

Lidé z hnutí žluté vesty, které nemá jednoho vůdce a nehlásí se k žádné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé z hnutí žluté vesty, které nemá jednoho vůdce a nehlásí se k žádné... | foto: Reuters

Paříž Sobotní již 25. mobilizace protestního hnutí "žlutých vest" podle všeho naplnila očekávání o slabé účasti, ze shromáždění ve Francii zatím nebyly hlášeny žádné násilnosti. Stoupenci hnutí ráno zablokovali kruhové objezdy na jihu Francie, čímž se vrátili k původní podobě manifestací. V Lyonu a Metách se "žluté vesty" připojily k pochodům za boj proti změnám klimatu.

Podle agentury AFP je na shromážděních, která jsou namířena proti sociální a finanční politice vlády, cítit hněv jako doposud, ale také únava. Podle francouzského ministerstva vnitra přišlo do 18:00 na akce po celé Francii jen 18 900 lidí, přičemž před týdnem vláda ve stejnou denní dobu hovořila o více než 23 000 účastnících.

Z vládních čísel vyplývá, že účast při sobotních „mobilizacích“ postupně klesá a dnešní údaj představuje nové minimum. Organizátoři protestů pravidelně uvádí mnohem vyšší čísla než vláda, avšak i jejich 60 000 z minulé soboty představuje pokles oproti předchozím týdnům a statisícům lidí, kteří se podle úřadů účastnili prvního protestu 17. listopadu.

„Je tady určitá únava. Je to již 25 týdnů, co jsme přerušili své životy, abychom alespoň znovu našli jistou důstojnost,“ řekl AFP na dnešním shromáždění v Bordeaux 61letý José. Přiznává, že protivládnímu hnutí „trošku dochází dech“.

V Paříži v sobotu úřady povolily tři manifestace „žlutých vest“. Podle ministerstva vnitra na ně dorazilo 1460 lidí, což je o 1140 méně, než registrovala vláda před týdnem. Hlavní pochod v podvečer v poklidu dorazil na náměstí de la Nation na východě metropole, informovala televize BFM TV. Několik desítek demonstrantů také přišlo na letiště Charlese de Gaulla v rámci protestu proti privatizaci pařížských letišť.

Na některých místech vyzývali aktivisté k opětovným blokádám kruhových objezdů, které charakterizovaly první týdny hnutí, zpočátku namířeného proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot. Televize France 3 informovala, že lidé dnes ráno zaplnili křižovatky na jihu Francie od Montpellier po Toulouse.

V Lyonu se „žluté vesty“ přidaly k manifestaci mládežnického hnutí Youth for Climate, jehož stoupenci po celé Evropě v posledních měsících požadují větší úsilí politiků v boji s globálními klimatickými změnami. V Metách se zase stoupenci protivládního hnutí účastnili „světového pochodu za ekologickou a sociální spravedlnost“. Akce, na niž přišlo několik tisíc lidí, se ve městě na severovýchodě Francie konala v předvečer setkání ministrů životního prostředí Francie, Německa, Itálie, Británie, Spojených států, Kanady a Japonska.

Příčinou slabší účasti na dnešních protestech mohou být podle médií i středeční prvomájové demonstrace, jichž se žluté vesty účastnily po boku odborářů. Odhaduje se, že na akce dorazilo 150.000 až 300.000 lidí. V Paříži se pochod neobešel bez policejního zásahu a účastníci vnikli v panice i do nemocnice Pitié-Salp tire. Ministr vnitra Christophe Castaner se musel omluvit, protože hovořil o útoku na nemocnici. V pátek přiznal, že měl použít jiná slova.

Solidaritu se žlutými vestami vyjádřily v článku otištěném dnes deníkem Libération francouzské kulturní osobnosti, mezi nimi herečky Juliette Binocheová a Emmanuelle Béartová, spisovatelé Édouard Louis a Annie Ernauxová a dalších 1400 lidí. V článku, který vyšel pod titulkem Žluté vesty: Nejsme naivní, se tvrdí, že mocenský systém se „snaží hnutí žlutých vest zdiskreditovat a potlačit, zatímco největší hrozba je ekonomická a sociální“.

Signatáři soudí, že základními požadavky hnutí je přímější demokracie, větší sociální a fiskální spravedlnost a také radikálnější postup při řešení naléhavých ekologických hrozeb. „Žluté vesty, to jsme my,“ tvrdí autoři textu, kteří přiznávají, že jsou „touto historickou mobilizací“ zasaženi. Snaha potlačit hnutí se prý stupňuje, jedním z příkladů je legislativa, údajně namířená proti vandalům, ale ve skutečnosti zesměšňující základní svobody.

ČTK