14. června 2019 14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Platil ‚třináctitisícovkami‘. Exprezidenta Sarkozyho vyšetřují kvůli častému používání 500eurových bankovek

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy během prvního kola pravicových... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy během prvního kola pravicových... | foto: Reuters

Paříž Francouzská protikorupční prokuratura vyšetřuje bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho kvůli častému používání bankovek v hodnotě 500 eur (téměř 13 000 Kč). Informoval o tom zpravodajský server Mediapart a agentuře AFP to potvrdil justiční zdroj. Bývalý šéf Elysejského paláce v letech 2007 až 2012 čelí i jiným kauzám, hrozí mu několik procesů kvůli financování jeho volebních kampaní.

Podle vyšetřovatelů Sarkozy „systematicky“ během posledních let vybíral ze svého účtu pětiseteurové bankovky. Na tuto praxi, kterou Mediapart označil za neobvyklou, ale nikoli nelegální, přišli policisté v roce 2017 při vyšetřování skandálu týkajícího se libyjských peněz na Sarkozyho volební agitaci. V případu už byl exprezident loni obviněn z pasivní korupce a nelegálního financování volební kampaně.

„Během zátahu u slavného pařížského obchodníka se starožitnostmi narazili policisté z protikorupčního úřadu na obálku se jménem Nicolase Sarkozyho,“ napsal Mediapart. Obálka podle něj obsahovala šek na 2000 eur na nákup starožitnosti pro exprezidenta a čtyři bankovky v hodnotě 500 eur.

Sarkozy u výslechu podle serveru uvedl, že v té době jedna z jeho asistentek každý měsíc jeho jménem vybírala z banky asi 2000 eur v bankovkách o vysoké nominální hodnotě, včetně těch pětiseteurových. To ale není nezákonné a tyto výběry nelze s jistotou spojit s penězi nalezenými u starožitníka, podotkl Mediapart.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!