Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzský 'Doktor Smrt' půjde před soud

Svět

  13:33
PAŘÍŽ - Francouzský lékař je stíhán za to, že podal smrtící dávku léků čtyřem těžce nemocným pacientům. Na jeho podporu se zvedla nebývalá vlna solidarity a znovu se rozhořela diskuse o legalizaci eutanazie.

Petice. Za lékaře a eutanazii se postavilo na 16 tisíc lidí.

Lékař Nicolas Bonnemaison z nemocnice v jihofrancouzském městě Bayonne měl pověst profesionála s výborným přístupem ke svým pacientům. Lidé ze sousedství ho popisovali jako celkem příjemného, ale uzavřeného a málomluvného muže. Ti, kdo ho znali blíž, ale věděli, že občas trpí psychickými problémy. Jeho otec – mimochodem vynikající chirurg – spáchal před několika lety sebevraždu, protože trpěl maniodepresivní psychózou, a on se s jeho smrtí těžce vyrovnával.

Dnes padesátiletý otec dvou dětí si tehdy prošel těžkým obdobím. Trpěl depresemi a musel být hospitalizován, ale poté se zpátky vrátil ke své práci.

Jak ale vylíčil list Le Monde, v posledních měsících si kolegové začali pozorněji všímat jeho chování. Na začátku srpna jedna ze zdravotních sester vypověděla, že ho viděla vcházet s injekcí v ruce do pokoje 92leté Catherine-Elizabeth Delauové, která den předtím upadla do kómatu. Jen chvíli poté konstatoval, že paní zemřela. Zdravotní sestra pojala podezření a rozhodla se celou věc oznámit.

Francouzský „Doktor Smrt“? Nicolas Bonnemaison 

Během týdne se přihlásili další tři zaměstnanci nemocnice a vyšlo najevo, že Bonnemaison od dubna usmrtil nejméně čtyři staré a nemocné pacienty. Vedení nemocnice se obrátilo na soud a koncem minulého týdne lékaře zatkla policie.

Obviněný nic nepopíral. Přiznal, že nemocným podal takovou kombinaci medikamentů, která musela nutně ukončit jejich životní funkce. Svému advokátovi pak vysvětlil, že "chtěl zkrátit utrpení pacientů na konci jejich života". Eutanazii, na kterou tím narážel, ale francouzské zákony nepovolují. Navíc není jasné, zda měl lékař souhlas usmrcených pacientů. 

Jeho právník Arnaud Dupin nezvolil zrovna taktiku ústupu. Bonnemaison podle něj "nelituje svého jednání a raději vezme problém eutanazie na svá bedra". "Klidně mohl způsobit smrt pacientů i v minulosti," řekl. Popřel ale, že by Bonnemaisonovy činy jakkoli souvisely se smrtí jeho otce. "Můj klient byl velmi unavený minulostí. Souviselo to s prostředím, v němž pracoval. Lékař na pohotovosti je zaměstnání, kde jste enormně vystaveni stresu," dodal.

Věděli o tom kolegové?
Na Bonnemaisona byl po 48 hodinách ve vazbě uvalen soudní dohled. Je stíhán na svobodě za "otravu bezbranných lidí". Nesmí vykonávat svoje povolání a v krajním případě mu hrozí až doživotí. Motivy jeho činu nejsou prozatím jasné. Podle všeho jednal ze své vlastní vůle a své záměry s příbuznými obětí dopředu nekonzultoval. Zároveň ale na něj nikdo z nich nepodal žalobu.

Bonnemaisonův případ teď vyvolal sympatie tisíců Francouzů a v zemi se znovu rozvířila debata o legalizaci eutanazie. V úterý odpoledne se v bayonnské nemocnici sešly čtyři stovky zaměstnanců na jeho podporu.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat