Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Francouzský exprezident Chirac byl odsouzen

Svět

  18:41
PAŘÍŽ - Podmíněný trest dvou let vězení uložil pařížský soud bývalému francouzskému prezidentovi Jacquesu Chirakovi. Uznal ho vinným ze zneužívání veřejných prostředků, zneužití důvěry a z nezákonného zisku v souvislosti s nelegálním zaměstnáváním osob na pařížské radnici v době, kdy ji vedl jako primátor.

Jacques Chirac v roce 2011 foto: Reuters

Chirakův advokát Jean Veil si vzal lhůtu na rozmyšlenou, zda jeho klient rozsudek přijme, nebo zda podá odvolání. "Budeme již dnes večer vědět, zda rozsudek přijme, nebo zda z principiálních důvodů podá odvolání," řekl.

Chirac je prvním poválečným francouzským prezidentem, který byl soudem uznán vinným. Výjimkou je jen odsouzení Philippa Pétaina, šéfa vichistického pronacistického režimu z válečných let.

O co jde

Obvinění se týkalo 28 pracovních míst, která v letech 1990 až 1995, tedy v závěru Chirakova primátorství (1977 až 1995), platilo město ze svých zdrojů, ačkoli dotyční zaměstnanci vykonávali práci pro Chirakovu politickou stranu Sdružení pro republiku (RPR), nebo dokonce vůbec žádnou práci neodváděli.

Z toho 21 míst bylo přímo v Paříži a dalších sedm podobných míst vzniklo v Nanterre, administrativně autonomním předměstí Paříže.

V jeho případě šlo ale o politické činy a vlastizradu, kdežto v Chirakově "pouze" o peníze, a to ještě nikoli "pro osobní potřebu".

Rozsudek je proto v prvních komentářích označován za "historický".

Uvítalo ho protikorupční sdružení Anticor, podle něhož je rozhodnutí "krajně důležité pro budoucnost demokracie".

Také agentura DPA v první reakci vyzdvihuje "jasné poselství, že mocní si již nebudou moci být jistí, že jich se trestní stíhání nedotkne".

Chirac se procesu neúčastnil

Chirakův advokát Veil ale "historičnost" rozsudku považuje za kontroverzní, protože mnoho lidí ve Francii i v cizině se s tím spokojí a nepřečte si podrobný rozsudek, "aby pochopili, jak je to všechno staré a sporné".

Jeho klient je však spokojen "aspoň tím, že soud uznal, že nešlo o osobní obohacování".

Chirackova imunita

Chirac byl hlavou státu v letech 1995-2007. Proces týkající se pařížské kauzy proti němu mohl být zahájen až poté, do té doby ho chránila prezidentská imunita. Případ byl vyšetřován ve dvou částech.

V té první již bylo v roce 2004 vyneseno několik rozsudků, mimo jiné proti bývalému premiérovi a nyní ministru zahraničí Alainu Juppému, který byl tehdy generálním tajemníkem RPR a na pařížské radnici měl na starosti finance.

Chirakův případ se týká počátku 90. let, tedy doby ještě před tím, než se stal prezidentem.

Nyní devětasedmdesátiletý Chirac se procesu ze zdravotních důvodů neúčastnil, svou vinu však vždy popíral.

Lékařská zpráva, na jejímž základě procesu nebyl přítomen, hovořila o vážných neurologických problémech, které jsou nezvratné.

Týdeník Le Journal du Dimanche už začátkem roku napsal, že Chirac možná trpí Alzheimerovou chorobou.

Chirakova manželka to tehdy popřela, ale zároveň připustila, že Chirac má některé projevy této nemoci.

Za léto se jeho stav prý dále zhoršil a neovládá už svou řeč, uvedla média.

Vyrovnání s radnicí

Státní zastupitelství žádalo koncem září pro exprezidenta a dalších devět spoluobviněných zproštění viny s tím, že trestný čin nelze prokázat. Soud se ale dnes rozhodl jinak.

Z devíti spoluobžalovaných, kteří měli mít na těchto nepravostech podíl, byli dva osvobozeni a zbývajících sedm bylo uznáno vinnými. Z toho bývalý odborářský předák Marc Blondel zůstal bez trestu a ostatní dostali podmíněné tresty v trvání od dvou do čtyř měsíců.

Chirakovi hrozil trest až deseti let vězení a pokuta 150 000 eur (asi 3,8 milionu Kč). Mírný rozsudek umožnila podle AFP skutečnost, že hlavní oběť, město Paříž, spravované v současnosti socialisty, se vzdalo civilní žaloby za způsobenou škodu. Chirakova nynější formace Svaz pro lidové hnutí (UMP) totiž již dříve veškerou škodu městu uhradila.

Autoři: ,