28. června 2017 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Francouzský Kruliš‘? Generál letectva prý domů na víkend létá vojenským bitevníkem

Lehký bitevní a cvičný letoun Alpha Jet ve službách francouzského letectva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lehký bitevní a cvičný letoun Alpha Jet ve službách francouzského letectva. | foto: Wikimedia: SCDBob

PAŘÍŽ/PRAHA Druhý nejvýznamnější muž francouzského letectva se dostal pod palbu kritiky. Podle francouzských médií pro cesty na svůj venkovský statek v kraji Provence využívá o víkendech vojenský proudový letoun. Nová ministryně obrany Florence Parlyová už si vyžádala interní vyšetřování v letectvu kvůli možnému zneužívání veřejných prostředků.

Místo jízdy vlakem nebo vlastním autem bývalý stíhací pilot a nynější generál Richard Reboul létá z Bordeaux na pobřeží Atlantiku přes celou zemi do Provence na jihovýchodě Francie lehkým bitevníkem Alpha Jet, která je ve službách francouzského letectva. S obviněními přišel tento týden francouzský deník Canard Enchainé.

Podle listu generál, jenž je v hierarchii leteckých sil na druhém místě, používal státní stroj pravidelně od roku 2010. Využil údajně toho, že má na starosti trénink nových pilotů právě v letounu Alpha Jet - vyráběném německou firmou Dornier společně s francouzskou společností Dassault.

Jako jeden z nejvyšších velitelů francouzského letectva podle Canard Enchainé Reboul v minulosti zneužil svých pravomocí i k tomu, aby přesměroval vojenské dopravní letadlo do svého kraje v Provence. Nezabránilo mu ani to, že letoun oficiální řídili armádní piloti.

Zjištění francouzských médií přiměla Florence Parlyovou, čerstvou ministryni obrany, kterou si zvolil prezident Emmanuel Macron, aby řešila prioritně nastalý skandál. Pověřila letectvo, aby okamžitě zahájilo vnitřní vyšetřování.

„Obdrželi jsme informace o zneužívání majetku francouzských leteckých sil jejich vysoce postaveným členem,“ potvrdilo v oficiálním prohlášení ministerstvo. V případě, že se obvinění potvrdí, začne podle něj ihned disciplinární řízení s proviněným generálem. Parlyová si také vyžádala zprávu, která by vysvětlila, kdy a jak je možné vojenská letadla využívat.

I sám vrchní velitel francouzského letectva generál André Lanata zahájil nezávislé vyšetřování celého incidentu. Podle mluvčího letectva Oliviera Cela započalo už minulý týden, jak informovala agentura AFP.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz