Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzský ministr zahraničí považuje situaci na Blízkém východě za výbušnou, obává se války

Svět

  19:53
PAŘÍŽ/BRUSEL - Situace na Blízkém východě je výbušná a blíží se válce. Řekl to v úterý francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian v reakci na pondělní události na hranici mezi Izraelem a palestinským Pásmem Gazy. Prezident Emmanuel Macron v telefonátu řekl izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, že civilisté mají právo na pokojné protesty. Na události reagovala také Belgie, jejíž diplomacie si kvůli výrokům o obětech násilí povolala izraelskou velvyslankyni.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. foto: Reuters

Při izraelském zásahu proti pondělní demonstraci přišlo o život nejméně 58 lidí, v úterý na hranici zemřel další člověk. Le Drian situaci popsal jako „výbušnou“. „Situace na Blízkém východě je výbušná, násilí nahradilo dialog, blíží se to válce. Podporujeme právo Izraele na bezpečí, ale izraelské bezpečnostní potřeby neospravedlňují takovou úroveň násilí,“ řekl ministr.

Macron vyjádřil v rozhovoru s Netanjahuem znepokojení nad situací v Gaze. Násilí odsoudil a zdůraznil „význam ochrany civilistů a jejich práva na pokojné protesty“. Francouzský prezident už v pondělí hovořil s jordánským králem Abdalláhem II. a také s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

Demonstrace se konaly v den, kdy USA v Jeruzalémě otevřely své velvyslanectví, přesunuté z Tel Avivu. Le Drian za to Washington kritizoval. „Máme se Spojenými státy neshody,“ řekl s tím, že Francie nesouhlasí ani s americkou metodou, protože USA jednají jednostranně.

Belgie se řadí k zemím, které požadují vyšetření pondělních událostí pod dohledem OSN. Izraelská velvyslankyně v Bruselu Simona Frankelová prohlásila o obětech z Gazy, že jsou to všichni teroristé, na což belgické ministerstvo zahraničí reagovalo jejím předvoláním.

„Velice lituji každé mrtvé lidské bytosti bez ohledu na její národnost a i když je to terorista. Padesát pět teroristů, kteří přišli k plotu, aby se pokusili dostat se na izraelské území,“ řekla v pondělí Frankelová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí RTBF. Na dotaz, zda všechny oběti jsou teroristé, odpověděla: „Jsou a všichni. Je třeba upozornit, že teroristická skupina Hamás (vládnoucí v pásmu) drží Pásmo Gazy jako rukojmí. Jediný odpovědný za ty mrtvé, za obětování těch mužů, žen a dětí v rámci mediální války je Hamás.“ Šéf belgické diplomacie Didier Reynders prohlásil, že považovat všechny oběti za teroristy přesahuje hranice soudnosti. „Připomeneme velvyslankyni, že Izrael musí respektovat mezinárodní pravidla,“ řekl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!