Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prezident Francie Macron má koronavirus. Do karantény jdou preventivně dva premiéři

Francouzský prezident Emmanuel Macron | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Emmanuel Macron | foto: Reuters

Paříž Francouzský prezident Emmanuel Macron má pozitivní test na koronavirus, kvůli kterému půjde na sedm dní do domácí karantény a pracovat bude z domova. Všechny jeho pracovní schůzky v nadcházejících dnech, které by vyžadovaly fyzickou účast, včetně plánované cesty do Libanonu, jsou zrušené, píší francouzská média s odvoláním na prohlášení Elysejského paláce. Ten později uvedl, že prezident se nakazil nejspíše minulý týden na summitu EU v Bruselu.

„V souladu s aktuálními hygienickými nařízeními, která jsou platná pro všechny, půjde prezident republiky na sedm dní do domácí karantény. Bude nadále pracovat a svých povinností se zhostí na dálku,“ uvádí tisková zpráva. Podle ní je průběh nemoci u 42letého Macrona mírný.

Diagnóza byla stanovena pomocí RT-PCR testu, prezident ho podstoupil po prvním projevu příznaků nemoci. Prezidentově manželce Brigitte, která se preventivně uchýlila do karantény, vyšel ve čtvrtek odpoledne test negativně.

Prezidentská kancelář ve čtvrtek večer uvedla, že Macron se „velice pravděpodobně“ nakazil během unijního summitu z minulého týdne. Macron se na něm osobně setkal s řadou evropských státníků.

Preventivní karanténa

Francouzský premiér Jean Castex měl sice ve čtvrtek negativní test, přesto z preventivních důvodů také půjde do karantény. V pondělí se s francouzským prezidentem potkal předseda Evropské rady Charles Michel, v úterý měl negativní test, přesto se i on rozhodl pro karanténu. Dobrovolnou karanténu do 24. prosince již oznámil španělský premiér Pedro Sánchez, který se s Macronem sešel v pondělí v Paříži.

Ve středu se s Macronem setkal portugalský premiér António Costa, který zrušil své oficiální cesty a zůstává v karanténě i přesto, že jeho čtvrteční test byl negativní. V závěru minulého týdne se na summitu v Bruselu s francouzským prezidentem setkal také lucemburský premiér Xaviel Bettel a irský premiér Micheál Martin. Stejně jako Sánchez a Costa i předseda irské vlády již oznámil, že jeho čtvrteční test byl negativní.

Úřad německé kancléřky Angely Merkelové, která byla na unijním summitu viděna s Macronem a italským premiérem Giuseppem Contem v jedné místnosti, sdělil, že kancléřka byla po summitu testována negativně a že na sobě během setkání s francouzským prezidentem v souladu s předpisy měla roušku.

Macron se ve čtvrtek večer zúčastnil prostřednictvím videospojení konference k francouzské zahraniční politice a rozvojové pomoci. S respirátorem na ústech podle agentury AP nevykazoval žádné příznaky nemoci covid-19 a ve svém projevu se o nákaze nezmínil.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...