30. října 2017 16:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron podepsal nový protiteroristický zákon. Policie bude moci uzavírat mešity

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Francouzský prezident Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Macron. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Dva dny před koncem výjimečného stavu v pondělí francouzský prezident Emmanuel Macron podepsal nový protiteroristický zákon, který mimo jiné posílí pravomoci policie. Zpřísněním bezpečnostní normy, kterou poslanci schválili v polovině října, podmínil Macron zrušení výjimečného stavu, který ve Francii platí od teroristických útoků v Paříži z 13. listopadu 2015. Při atentátech tehdy zahynulo 130 lidí.

„Tento zákon nám umožní ukončit výjimečný stav od 1. listopadu a současně plně zajistit bezpečnost našich občanů,“ uvedl Macron v Elysejském paláci. V platnost norma vstoupí v úterý.

Výjimečný stav, který vyhlásil předchozí prezident François Hollande, po teroristických útocích v koncertní síni Bataclan, u stadionu Stade de France a v ulicích hlavního města, zákonodárci šestkrát prodloužili. V zemi tak platil téměř dva roky.

„Ohrožení terorismem zůstává vysoké,“ řekl v pondělí ministr vnitra Gérard Collomb. Kritiku odpůrců zákona, že vláda v podstatě legalizovala permanentní výjimečný stav, Collomb odmítl. Podle něj se podařilo dosáhnout rovnováhy „mezi bezpečností a svobodou“.

Trvalými se skutečně stane řada opatření spojených s výjimečným stavem. Ministerstvo vnitra bude moci v případě ohrožení bez povolení soudu vytvořit bezpečnostní zóny, a omezit tak pohyb lidí a vozidel. Ve vymezené oblasti bude moci policie provádět domovní prohlídky. Policisté budou moci také uzavírat mešity a jiná náboženská střediska, pokud nabudou přesvědčení, že se v nich šíří nenávist nebo se v nich omlouvá terorismus.

Na rozdíl od situace za výjimečného stavu už nebude moci ministerstvo vnitra osobám podezřelým z přípravy teroristického činu nařídit domácí vězení, bude jim ale moci přikázat, aby neopouštěly obec, ve které mají trvalé bydliště. Nadále budou možné i preventivní prohlídky u podezřelých, povolit je ale bude muset soudce. Podezřelí budou muset na základě zákona sdělit úřadům přístupová hesla ke své elektronické komunikaci.

Podle agentury Reuters se podoba protiteroristického zákona u veřejnosti otřesené vlnou atentátů setkala s pochopením, podle nedávného průzkumu francouzského listu Le Figaro jej podporuje 57 procent Francouzů.

Od počátku roku 2015 zahynulo při atentátech na francouzském území přes 240 osob. Naposledy na počátku října zabil Tunisan dvě dívky u nádraží v přístavním městě Marseille. K většině útoků včetně toho posledního se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

ČTK
  • 20Diskuse
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na Lidovky.cz