29. května 2018 16:40, aktualizováno  19:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francouzský ’Spiderman’ získal za svůj hrdinský čin dokument legalizující jeho pobyt v zemi

Pařížský Spiderman Mamoudou Gassama při záchraně dítěte. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pařížský Spiderman Mamoudou Gassama při záchraně dítěte. | foto: YouTube

PAŘÍŽ Mladý Malijec bez dokladů Mamoudou Gassama, který o víkendu zachránil dítě visící z balkonu ve čtvrtém patře domu v Paříži, dostal v úterý dokument, který legalizuje jeho pobyt ve Francii. Jedná se o první krok v procesu získání francouzského občanství, které mu za jeho hrdinský čin v pondělí slíbil francouzský prezident Emmanuel Macron, napsala agentura AFP.

Dvaadvacetiletý migrant z Mali rovněž v úterý podepsal smlouvu, na jejímž základě může příštích deset měsíců vykonávat takzvanou občanskou službu u pařížského hasičského sboru.

Zhruba čtyřletého dítěte, které v sobotu kolem osmé hodiny večer viselo z balkonu, si všimli kolemjdoucí. Malijec v několika sekundách vyšplhal po stěně budovy a dítěti zachránil život.

Akci natočili ohromení kolemjdoucí a záběry Gassamova spontánního odvážného kousku se dočkaly milionů zhlédnutí na sociálních sítích. Hrdina si mezi uživateli vysloužil přezdívku komiksového hrdiny Spidermana. francie

Přistěhovalec se dočkal pochvaly také od pařížské starostky i pozvánky do Elysejského paláce. Francouzský prezident Emmanuel Macron mu při pondělním setkání sdělil, že získá francouzské občanství.

Agentura AFP v úterý napsala, že Gassama, který do Francie dorazil po strastiplné cestě z Afriky v září, by měl do měsíce dostat povolení k pobytu na deset let. Do tří měsíců mu má být uděleno francouzské občanství.

Otec nedával na dítě pozor, v září ho čeká soud

Otec dítěte byl krátce po dramatických událostech zadržen kvůli tomu, že nechal potomka bez dozoru. V září předstoupí před soud. Matka dítěte nebyla v době incidentu v Paříži. O dítě se nyní stará sociální zařízení.

Podle televize BFM chlapec žil s matkou a babičkou ve francouzském zámořském Réunionu a za otcem, který pracuje v Paříži, byl dopraven před třemi týdny. Pár má ještě jedno dítě a matka s ním měla přijet do Francie v červnu. Podle domovníka otec bydlí v šestém patře činžáku; když byl chlapec zachráněn, měl za sebou údajně už pád o dvě patra níže.

Matka řekla televizi Antenne Réunion, že její muž nemá s hlídáním dětí zkušenost a že už chlapce nechal samotného dříve. „Nemohu schválit, co udělal. Syn měl prostě štěstí,“ řekla. Otec prý venku nakoupil, ale potom ještě nezamířil domů, ale šel si zahrát hru Pokemon Go.

Server BBC napsal, že pozornost se věnuje muži ze čtvrtého patra, který byl na balkonu v blízkosti visícího chlapce a vypadal, že mohl pomoci dříve. Listu Le Parisien sdělil, že sice držel chlapce za ruku, ale vytáhnout ho nemohl, jelikož mu v tom bránila přepážka mezi balkony. Chlapec měl prý na sobě oblek Spidermana, krvácel z prstu a měl roztržený nehet. Stanice BFM uvedla, že otec je událostí zdrcen. Francouzský zákon umožňuje za porušení rodičovských povinností potrestat osobu až dvouletým vězením a pokutou v přepočtu 788.000 korun. Matku mají vyslechnout sociální pracovníci na Réunionu.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz