Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzští scientologové dostali pokutu 16 milionů korun

Svět

  12:57
PAŘÍŽ - K úhrnné pokutě téměř 16 milionů korun odsoudil pařížský soud scientologické organizace působící ve Francii za podvodné vyloudění velkých finančních částek od jejich členů. Údajný vůdce scientologů Alain Rosenberg se dočkal podmíněného trestu dvou let vězení a pokuty 30.000 eur (780.000 korun). Obhájce odsouzených již dal najevo, že se proti rozsudku odvolá.

Člen francouzských scientologů Eric Roux po soudním stání letos v květnu. foto: Reprofoto

Scientologové, kteří mají ve Francii údajně 45.000 členů, byli odsouzeni za podvody v organizované skupině, jichž se prý dopustili tím, že vylákali desetitisíce eur ze čtyř bývalých členů sekty.

Duchovní sdružení scientologické církve která je ve Francii podle parlamentní zprávy z roku 1995 považována za sektu, má zaplatit 400.000 eur pokuty. Jeho pařížská knihovna SEL pak 200.000.

Scientologové

Scientologickou "církev" založil v roce 1954 ve Spojených státech spisovatel sci-fi Ron Hubbard. Jejím hlavním principem je víra v kosmické bytosti, které představují duši každého člověka a neustále se převtělují.

Údajně má ve světě několik milionů členů - mezi nimi je například známý americký herec Tom Cruise - a 6000 "církevních" struktur.

Jestliže USA scientologii uznaly v roce 1973 jako církev, v Evropě má skupina odpůrce především v Německu. Tam i v jiných evropských zemích je označována za sektu.

Scientologové nevěří v duševní nemoci a i v Česku pořádají protesty proti psychiatrii, která podle nich silnými a návykovými léky i jinak porušuje lidská práva.

Před soudem stanulo celkem šest scientologů, kteří byli odsouzeni podmíněně k jednomu a půl roku až dvěma letům vězení a k pokutám od 5000 do 30.000 eur.

Francouzské úřady sektu dlouhodobě obviňují z toho, že mentálně narušuje a manipuluje své členy. V roce 1995 zakázaly činnost zastupující organizaci scientologů, protože neplatila daně. Odmítala to proto, že daňový úřad ji odmítal uznávat jako církev, která by měla nárok na významné úlevy. Odnož skupiny v pařížské oblasti byla v roce 2002 odsouzena také za neoprávněné sbírání informací o bývalých členech sekty.

V Česku fungují scientologové jako občanské sdružení, údajně připravují pro ministerstvo kultury žádost o registraci jako církev. České ministerstvo školství schválilo založení základní školy. Ministerstvo školství přitom scientology před několika lety označilo za nebezpečnou sektu.

Autoři: ,