Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Fukušima stále hrozí. V reaktoru může být prasklina, varují experti

Japonští vojáci s ochrannými maskami v Nihonmatsu v prefektuře Fukušima | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonští vojáci s ochrannými maskami v Nihonmatsu v prefektuře Fukušima | foto: ČTK

TOKIO Pracovníci japonské jaderné bezpečnostní agentury mají podezření, že v jádře reaktoru v jaderné elektrárně Fukušima 1 může být prasklina. Tím by se zvýšila pravděpodobnost vážnějšího znečištění životního prostředí, upozorňuje dnes agentura AP.

"Je možné, že někde v reaktoru může být poškození," řekl mluvčí bezpečnostního orgánu Hidehiko Nišijama. "Naše údaje nicméně ukazují, že reaktor si udržuje jistou kontrolní funkci," dodal. Naznačil, že mohlo být poškozeno jádro třetího reaktoru, jde však prý o poškození omezené.

Podle úřadů mohlo být poškozeno jiné zařízení, například potrubí nebo jímka na vyhořelé palivo.

PODÍVEJTE SE:

Od 11. března, kdy severovýchodní Japonsko zasáhlo mohutné zemětřesení a následná přívalová vlna tsunami, se operátoři snaží ve fukušimské elektrárně obnovit chlazení palivových tyčí. Nouzově se snaží je setrvale ochlazovat vodou, protože chladicí zařízení bylo při zemětřesení poškozeno.

Třetí reaktor ve Fukušimě 1, v němž se objevuje nejvíce potíží, obsahuje 170 tun radioaktivního paliva. Operátoři dnes v reaktorech jedna až tři zastavili práci, aby zkontrolovali úroveň radiace.

Čtěte také

Předchozí emise radioaktivity byly důsledkem cíleného upouštění radioaktivní páry, aby se v reaktoru snížil tlak a nedošlo k prasknutí.

Ovšem výrony z nějaké praskliny mohou dosahovat nekontrolovaného množství látek ohrožujících okolní půdu i ovzduší.

Přes deset tisíc obětí

Počet úředně registrovaných obětí ničivého zemětřesení přesáhl už 10 000. Podle japonské agentury Kjódó je pohřešováno dalších více než 17 440 lidí.

Devítistupňové zemětřesení a tsunami zdevastovaly především pobřežní oblasti severovýchodního Japonska. Vážně poškozena byla i místní jaderná elektrárna, což vyvolalo zvýšení radioaktivity v okolí. Podle Kjódó dostaly nebezpečnou dávku desítky osob.

Přes 240 000 lidí přebývá od zemětřesení v nouzových ubytovnách. Jenom z okruhu 20 kilometrů kolem elektrárny bylo evakuováno více než 170 000 lidí.

Zatímco se z Tokia dočasně stahují některá velvyslanectví - do středy jich bylo 25 - osazenstvo českého diplomatického úřadu v Tokiu zatím zůstává na místě.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...