Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Füle jako eurokomisař prošel. Z kandidátů neuspěla jen Bulharka

Štefan Füle při grilování | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štefan Füle při grilování | foto: Reuters

BRUSEL Schválení příští Evropské komise se o něco přiblížilo. Evropský parlament totiž dal zelenou 25 z 26 nominovaných komisařů, kteří by měli společně s předsedou EK Josém Barrosem tvořit výkonný sbor EU.

Na slyšení nicméně ještě bude muset jít nová bulharská kandidátka, dosavadní viceprezidentka Světové banky Kristalina Georgievová. Ta počátkem týdne nahradila předchozí spornou eurokomisařskou adeptku Rumjanu Želevovou, kterou za odpovědi i na údajné nejasnosti kolem jejích finančních záležitostí při slyšení kritizovala řada poslanců.
Rumjana Želevová

Jednotliví kandidáti v tomto a v minulém týdnu postupně podstoupili slyšení před příslušnými výbory zákonodárného sboru - tedy takzvaná grilování. Ty pak vypracovaly stanoviska, o nichž dnes debatovalo vedení parlamentu.

Všichni adepti, včetně Čecha Štefana Füleho, tedy kromě mezitím odstoupivší Bulharky Želevové, dostali zelenou.

Žádná další slyšení s výjimkou toho pro novou kandidátku Bulharska se už tak podle rozhodnutí vedení parlamentu konat nebudou. Ještě v minulých dnech se přitom spekulovalo, že by někteří adpeti, kteří příliš nepřesvědčili v prvním slyšení, mohli před europoslance předstoupit ještě jednou. Hovořilo se v tomto směru třeba o Litevci Algirdasovi Šemetovi.

Parlament o komisi, která v EU má na starosti dodržování norem i přípravu nových pravidel, bude hlasovat 9. února. Europoslanci mohou buď celou komisi odmítnout, nebo schválit. O jednotlivých kandidátech se v plénu nehlasuje. Slyšení s novou bulharskou kandidátkou se uskuteční 3. února.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...