27. května 2017 13:19, aktualizováno  16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

G7 jsou připraveny zpřísnit sankce vůči Rusku, bude-li to třeba

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 40Diskuse
Donald Trump v diskuzi s Angelou Merkelovou a tuniským prezidentem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump v diskuzi s Angelou Merkelovou a tuniským prezidentem | foto: ČTK

Taormina Státy skupiny sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) se v Itálii shodly, že jsou připraveny zavést další sankce vůči Rusku kvůli jeho počínání na Ukrajině. Pokud ale Moskva začne dodržovat mírové dohody (z Minsku), jsou naopak státy G7 ochotny zvážit zrušení sankcí. Uvádí se to podle agentury DPA v závěrech dvoudenního summitu, který skončil v italské Taormině na Sicílii.

„Jsme připraveni přijmout nová omezující opatření vůči Rusku, pokud to bude situace vyžadovat,“ uvádí se v závěrečném prohlášení ze summitu. „Opět upozorňujeme na skutečnost, že sankce jsou svázány s plněním povinností Ruska v rámci minských dohod a respektování svrchovanosti Ukrajiny,“ citovala z dokumentu agentura TASS.

Mírové dohody z Minsku předpokládají především to, že ustanou boje na východě Ukrajiny. Kyjev obviňuje Moskvu z vojenské podpory tamních separatistů, Moskva to však opakovaně popírá. Z odpovědnosti za neplnění dohod se vzájemně obviňují Moskva, Kyjev a separatisté.

Donald Trump v diskuzi s Angelou Merkelovou a tuniským prezidentem
Demonstrace při summitu G7 v Giardini Naxos - co s Pařížskou dohodou?

Dohodě o ustanovení týkajícím se Ruska a Ukrajiny v závěrech summitu předcházela podle agentur dlouhá diskuse. Agentura Reuters v této souvislosti připomněla dřívější vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, která v minulosti signalizovala možné pozitivní vztahy s Moskvou.

EU a USA uvalily sankce na Rusko po jeho anexi Krymu v roce 2014. Tehdy také skupina nejvyspělejších zemí světa, která se dříve scházela ve formátu G8, včetně Ruska, pozastavila Moskvě členství v této skupině.

Naopak shoda panovala mezi účastníky vrcholné schůzky G7 ohledně KLDR a jejího raketového a jaderného programu. Summit G7 v závěrech vyzval Severní Koreu, aby zastavila svůj jaderný a raketový program. Na světové společenství lídři G7 apelovali, aby „zdvojnásobilo své úsilí“ při vymáhání dodržování rezolucí OSN vůči KLDR.

ČTK
  • 40Diskuse

Najdete na Lidovky.cz