Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko ztratí další příjmy. Státy skupiny G7 míří k zákazu dovozu zlata

Svět

  10:47aktualizováno  13:57
Británie, USA, Japonsko a Kanada zakážou dovoz zlata z Ruska. Na úvod začínajícího summitu sedmi velkých ekonomik G7 to podle agentury Reuters oznámila britská vláda, která chce, aby nové protiruské opatření za invazi na Ukrajinu přijaly také Německo s Francií a Itálií, což jsou zbývající členové G7. Vrcholná schůzka potrvá tři dny a skončí v úterý kolem poledne.

Prezident Spojených států Joe Biden a německý kancléř Olaf Scholz se na začátku summitu G7 shodli na jednotném postoji vůči Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Předseda Evropské rady Michel ujistil Ukrajinu, že EU jí poskytne další masivní podporu. Slíbil i pomoc s rekonstrukcí země.

„Skupina G7 společně oznámí, že zakáže dovoz ruského zlata. Tento export přináší Rusku desítky miliard dolarů (stovky miliard korun),“ uvedl Biden. Jeden z amerických činitelů v telefonickém rozhovoru s novináři řekl, že zákaz dovozu by měl být oficiálně vyhlášen v úterý na závěr summitu, informuje agentura Reuters.

Michel krátce před začátkem summitu řekl, že EU by měla dovoz zlata z Ruska rovněž zakázat a že tento návrh mezi unijními členy podpoří. „Chceme se zaměřit na ruské financování války,“ řekl.

Zákaz dovozu se bude týkat nově vytěženého, případně upraveného zlata. Sankce naopak nepostihne zlato, které již Rusko dříve vyvezlo.

Rusko podle německého statistického úřadu Destatis v loňském roce vyprodukovalo 363,5 tuny zlata, což bylo po roce 2019 druhé nejvyšší množství od roku 1998. Britský list The Guardian napsal, že ruský vývoz zlata měl v roce 2021 hodnotu 15,2 miliardy dolarů (356,2 miliardy korun).

Státy G7 už společně s dalšími západními zeměmi přijaly sérii bezprecedentních sankcí, aby Moskvu za vojenský vpád na Ukrajinu potrestaly. Ukrajina a dopady invaze na světové hospodářství a bezpečnost budou jedním z hlavních témat summitu, který se koná v bavorském alpském zámku Elmau.

Tématy nedělního jednání budou světové hospodářství, investice, infrastruktura a zahraniční a bezpečnostní politika. V pondělí bude předmětem debat ruská invaze na Ukrajinu, k summitu se digitálně připojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Biden veřejně vyzdvihl snahu Německa posílit své výda na armádu pomocí zvláštního fondu ve výši 100 miliard eur. Biden i Scholz jsou odhodláni nadále zasílat vojenskou pomoc na Ukrajinu.

„Německo bude v podpoře Ukrajiny postupovat vždy jednotně s USA,“ řekl Scholz. Podporu Ukrajiny označil za správnou, což Rusko agresí potvrzuje.

„Je potřeba najít rovnováhu mezi ochranou hodnot a pokračováním v obrovském objemu obchodů s Čínou,“ řekl na summitu britský premiér Boris Johnson.

Kancléř Scholz chce, aby summit vyslal signál jednoty a rozhodnosti silných demokracií, proto jako hosty pozval zástupce Indonésie, Indie, Jihoafrické republiky, Argentiny a Senegalu. Ti přiletí postupně v neděli odpoledne a večer.

Demonstrace proti setkání skupiny G7 mají výrazně menší počet účastníků, než se očekávalo. Místo tisíců protestujících policie hovoří spíše o stovkách. Sobotní protest v Mnichově a také nedělní akce v Garmisch-Partenkirchenu nedaleko dějiště summitu jsou podle mluvčí bavorské policie poklidné.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat