Čtvrtek 3. října 2024, svátek má Bohumil
130 let

Lidovky.cz

G8 čekají velké protesty

Svět

  8:13
BERLÍN/PRAHA - Má to být největší operace německé policie od druhé světové války. Summit sedmi nejvyspělejších států světa a Ruska, skupiny G8, který se bude od 6. do 8. června konat v přímořském letovisku Heiligendamm, bude střežit zhruba 16 000 mužů zákona.

Demonstranti. foto: ČTK

Proti nim má stát až 100 000 demonstrantů, z nichž někteří nevylučují, že sáhnou k násilí. Heiligendammský Grandhotel Kempinski, kde mají představitelé G8 zasedat, a jeho nejbližší okolí přitom od okolního světa už nyní odděluje 12kilometrová bariéra. „Technický zátaras“, jak plot označují úřady, je vysoký půldruhého metru a obepínají ho čtyři vrstvy ostnatého drátu. Každého, kdo jím bude procházet, mají policisté kontrolovat rentgenovým detektorem.

Zátaras chrání místo konání summitu z východu, jihu a západu. Na severu plot není potřeba, protože Heiligendamm tam hraničí s Baltským mořem, kde bude během summitu kotvit několik plavidel bundeswehru. Kromě vojáků podpoří policisty také protiteroristická jednotka GSG 9. Ta vešla do historie 18. října 1977, kdy její členové v somálském Mogadišu osvobodili palestinskými teroristy unesené letadlo společnosti Lufthansa.

Celkové náklady na pořádání summitu se podle týdeníku Der Spiegel vyšplhají na 100 milionů eur. Podle průzkumu, který včera zveřejnil časopis Stern, považuje 39 procent Němců setkání G8 za „zbytečný spektákl“. 52 procent dotázaných naopak soudí, že půjde o „smysluplnou akci“.

Bob Geldof šéfem Bildu
Finanční náklady si však vyžádají také akce protestních skupin. Jen masová demonstrace, kterou odpůrci summitu G8 pořádají 2. června v Rostocku, má stát zhruba 200 000 eur. Kromě toho se bude 7. června v Rostocku konat i protestní koncert, na němž vystoupí mimo jiné Bono a Herbert Grönemeyer. Organizátoři očekávají 80 000 návštěvníků. Koncertem vyvrcholí alternativní summit, který antiglobalisté nazývají „P8“ (od slova „poor“, tedy chudý). V jeho rámci chtějí představit osm nejchudších rozvojových zemí.

Zástupci antiglobalizačního hnutí Attac a Greenpeace ujišťují, že jejich protesty budou mít nenásilnou podobu. Například představitelé Intervencionistické levice se však od násilí odmítli distancovat.

Přípravy protestních demonstrací odhalily rozpory uvnitř německé strany Zelených, která začátkem 80. let vyšla z mírového a ekologického hnutí a na protestech „vyrostla“. Šéfka strany Claudia Rothová totiž odmítla podepsat dopis vyzývající k demonstraci v Rostocku. Výzva, podle níž „jsou za všechno zlo světa zodpovědny státy G8“, jí připadala příliš jednostranná. Antiglobalisté však pronikají do médií. Při přípravě zvláštního vydání bulvárního deníku Bild k summitu G8 si totiž roli šéfredaktora vyzkouší hudebník a aktivista Bob Geldof.