12. července 2017 7:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Summit G20 totálně selhal, za řádění demonstrantů může i Merkelová, zuří německý vicekancléř

Protestující proti G20. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující proti G20. | foto:  Petr Topič, MAFRA

BERLÍN Nedávný summit zemí G20 v Hamburku totálně selhal, pokud jde o zmírnění palčivých problémů lidstva. Řekl to v úterý německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Podle něj nese kancléřka Angela Merkelová spoluodpovědnost i za násilí. „Bohužel se dnes musíme spokojit s tím, pokud se 20 hlav států bohatých zemí dokáže jenom sejít a věci se ještě nezhorší. Tolik k úspěchu,“ prohlásil podle agentury Reuters.

Vicekancléř Gabriel míní, že summit představitelů největších světových ekonomik nijak nepřispěl k řešení globálních výzev spojených s válkou, chudobou či migrací. Sociální demokrat Gabriel hájí svého spolustraníka a starostu Hamburku Olafa Scholze. Toho někteří členové Merkelové Křesťanskodemokratické unie obviňují z nezvládnutí masových výtržností během summitu.

Sigmar Gabriel

Sigmar Gabriel

Gabriel soudí, že kdokoliv žádá rezignaci Scholze, měl by chtít i rezignaci Merkelové. „Nese politickou zodpovědnost za pořádání a vedení summitu G20 v Hamburku, který měl skrytý cíl: vlastní propagaci krátce před volbami,“ poznamenal na adresu své koaliční partnerky a předsedkyně vlády Merkelové.

Merkelová v reakci uvedla, že byla ráda, že ji Gabriel na summitu doprovázel a přispěl k jeho úspěchu. Dodala, že chce udržet velkou koalici do parlamentních voleb, které se uskuteční 24. září.

Policie opakovaně v nepřehledných tmavých uličkách zasahovala proti výtržníkům.
Do Hamburku přijely posily z okolních měst.

To, že si Merkelová pro konání summitu vybrala své rodiště Hamburk, kritizovali i někteří komentátoři. Ti připomínali, že severoněmecké přístavní město je známé svou radikálně levicovou scénou.

Během summitu 7.-8. července část demonstrantů zapalovala auta a rabovala obchody. Podařilo se jim i narušit doprovodný program partnerek a partnerů státníků. Až 500 příslušníků bezpečnostních složek utrpělo při střetech s radikály zranění.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz