Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Gándhího popel skončil na dně moře

Svět

  14:47
BOMBAJ - Indie si připomněla šedesát let od smrti svého nejslavnějšího politika. Při této příležitosti prapravnučka Móhandáse Karamčanda (Mahátmy) Gándhího rozptýlila část jeho popela do moře.

Gándhího prapravnučka Nílam Parik vylévá obsah urny, která obsahovala část popela ikony míru, do Arabského moře o Bombaje. foto: ČTK

Gándhího známého pod přízviskem Mahátmá (Velká duše) zastřelil 30. ledna 1948 v Dillí hinduistický fanatik. Po jeho kremaci byly tehdy do celé země rozeslány urny s jeho popelem, které jsou vystaveny v jeho památnících.

Popel jedné z těchto uren dnes rozptýlila do Arabského moře vnučka nejstaršího Gándhího syna Harílála, který se s otcem rozešel a nezúčastnil se jeho pohřbu. Dnešní obřad má být také symbolickým uzavřením bolestné kapitoly ve vztazích Gándhího rodiny.

Harílál se rozešel s otcem údajně kvůli tomu, že ho nechtěl poslat do zahraničí na studie. Zemřel v chudobě jako alkoholik. V posledních dnech žil na ulicích Bombaje. "Je to pro nás emotivní den," řekla pětasedmdesátiletá Gándhího pravnučka Nílama Paríkhová.

Urnu daroval Gándhího muzeu soukromý dárce, který chtěl aby byla vystavena. Rodina politika, který se svým nenásilným odporem proti Britům zasloužil o nezávislost Indie, nicméně trvala na tom, aby byl popel podle hinduistické tradice rozptýlen do moře.

Podle představitele bombajského Gándhího muzea není jasné, kolik uren s Gándhího popelem existuje. Jeho památku si dnes připomíná celá Indie. Hlavní ceremonie bude v domě v Dillí, kde byl Gándhí několik měsíců po vzniku nezávislé Indie zastřelen.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!