18. listopadu 2014 9:37, aktualizováno  11:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Gauck pod palbou kvůli zuřivým protestům proti Zemanovi, píší Němci

Prezidenti Joachim Gauck (Německo), Bronisław Komorowski (Polsko) a Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidenti Joachim Gauck (Německo), Bronisław Komorowski (Polsko) a Miloš Zeman. | foto: MAFRA - Dan Materna

BERLÍN Především zásahu vajíčkem do hlavy, který dostal německý prezident Joachim Gauck, si všímají německá média v souvislosti s pondělními pražskými oslavami 25. výročí pádu komunistického režimu v Československu. Německé listy ale připomínají, že protesty mířily proti českému prezidentovi Miloši Zemanovi, podle nich zastínily celý program oslav.

„Několik tisíc demonstrantů protestovalo proti proruské politice českého prezidenta Zemana. Zvířecké vrhací útoky ale nezasáhly jeho, nýbrž čestného hosta (Gaucka),“ konstatuje deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

PSALI JSME:

„Pod palbou,“ píše o Gauckově pobytu v Praze server týdeníku Focus. Připomíná, že německého prezidenta musela ochranka chránit deštníky, přesto se jí to zcela nepodařilo. „Útoky přitom ve skutečnosti patřily někomu jinému,“ napsal server, který označil události v Praze za „zuřivé protesty proti českému prezidentovi Miloši Zemanovi“.

Deštníky chránily prezidenta Miloše Zemana i při odhalování pamětní desky.
Lidé tleskali německému prezidentovi Joachimu Gauckovi. Ve svém projevu mimo...
Prezidenti Joachim Gauck (Německo), Bronisław Komorowski (Polsko) a Miloš Zeman.
Prezidenti V4 a Německa se schází u pultu s mikrofony k nadcházející debatě na...

Účtování s hlavou státu

Stejně událost hodnotí deník Bild. „Palba nepatřila Gauckovi, ale spornému českému prezidentovi Miloši Zemanovi. Tisíce Čechů využily shromáždění, aby zúčtovaly s neoblíbenou hlavou státu a hlasitě vyžadovaly její odstoupení,“ napsal list.

Německé noviny také poznamenávají, že demonstrace proti Zemanovi zcela zastínily oslavy výročí 17. listopadu. Připomínají hlasité pískání při vystoupení českého prezidenta a všímají si, že demonstranti často provolávali hesla na podporu Ukrajiny.

Zeman na slovenských titulních stranách

 • Připomínce 25. výročí sametové revoluce se věnují také slovenské deníky. Shodují se v tom, že pondělní oslavy zastínily protesty proti prezidentovi Zemanovi, a připomněly, že Zemanovým odpůrcům se kromě jiného nezamlouvají jeho nedávné vulgarismy v rozhovoru v Českém rozhlasu.
 • „Nejprve dostal červené karty, poté na českého prezidenta Miloše Zemana létala vajíčka. Vzpomínka na sametovou revoluci v Praze se nesla v znamení mnohatisícové demonstrace proti hlavě státu. Jedno z vajíček zasáhlo německého prezidenta Joachima Gaucka,“ napsal list Pravda, který na titulní stránce otiskl fotografii, na které ochranka chrání Zemana pomoci deštníků před zásahem létajících předmětů.
 • Nejčtenější slovenský list Nový čas přinesl hned několik záběrů z protestů proti Zemanovi. „Heslo ‚Miloše do koše‘ připomenulo časy sametové revoluce. Záběry jsou ovšem aktuální - Národní třídu v Praze zaplnily tisícovky demonstrantů, kteří protestovali proti Zemanovi,“ poznamenal deník. Připomněl, že dav vystavil hlavě českého státu červenou kartu.
Před sochou sv. Václava se také za potlesku přítomných uchýlila skupina mladých...

Před sochou sv. Václava se také za potlesku přítomných uchýlila skupina mladých...

 • List Sme na titulní stránce zdůraznil, že tisíce lidí vyšly na Národní třídu v Praze s červenou kartou v ruce a další Zemana vypískali během projevu, když stál na podiu se zahraničními státníky. „Národní třída v Praze byla 25 let od začátku sametové revoluce opět plná. Tisíce lidí tentokrát nezvonily klíči, ale ukazovaly červené karty. Pokřik byl stejný jako před čtvrtstoletím - ‚Miloše do koše‘,“ poznamenal deník. Podobné heslo skandovali lidé v roce 1989 na tehdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše.
 • Červená karta za Putina

  Protesty proti prezidentovi Miloši Zemanovi upoutaly pozornost také ruských, ukrajinských a polských médií, která se však omezila na agenturní zpravodajství. V protestech vidí reakci na Zemanovy proruské postoje.

  „V Česku se demonstrovalo za odstoupení prezidenta Miloše Zemana. Mnoha Čechům se nelíbí jeho sympatie ke Kremlu. Zeman zejména prohlásil, že protiruské sankce nemají smysl a že postoj Západu k Putinovi je nespravedlivý. Za to i zaplatil: na oslavách 25 let od pádu komunismu v Československu na něj nespokojenci házeli vajíčka,“ vylíčil populární ruský list Moskovskij komsomolec. Dodal, že demonstranti v analogii s fotbalem ocenili Zemanovo působení v čele státu červenými kartami a transparenty „Stydíme se za našeho prezidenta“ a „Nechceme být kolonií Ruska“.

  ČTĚTE TAKÉ:

  „Oslavy 25. výročí pádu komunismu skončily opravdovým skandálem (...) Na českého prezidenta Miloše Zemana házeli vejce za to, že podporuje ruskou politiku na Ukrajině,“ uvedla nezávislá rozhlasová stanice Echo Moskvy s tím, že Zeman vyvázl bez úhony, ale jedno vajíčko trefilo Joachima Gaucka. Vysvětlila, že demonstranty rozhořčily nedávné Zemanovy výroky proti západním sankcím proti Rusku a na podporu ruského prezidenta Vladimira Putina, a to nejen v zahraniční, ale i domácí politice.

  Ostraha prezidenta Miloše Zemana musela odrážet předměty, které létaly z davu.

  Ostraha prezidenta Miloše Zemana musela odrážet předměty, které létaly z davu.

  Filozofický přístup ke kritice

  „Prahou otřásají protesty, ale Miloš Zeman zůstal věrný svému stanovisku,“ uvedla ruská zpravodajská televize Rossija 24 na svém webu a objasnila, že Zeman zastává nepopulární stanoviska vůči Rusku, a tak ho k demisi opět vyzývají ti, kterým je „blízká celoevropská móda kritiky na adresu Moskvy“. V odpovědi na hvízdot a pokřik však Zeman demonstrantům vzkázal, že se jich nebojí. A tak se nakonec stalo, že Zeman zastínil oslavy na počest jedné z nejdůležitějších událostí moderních českých dějin - sám však jako vždy zůstal v klidu, protože ke kritice přistupuje filozoficky, podotkla ruská televize.

  PSALI JSME:

  „Češi protestují v obraně dobrého jména Václava Havla před útoky jeho nástupců,“ napsal polský publicista, někdejší disident Adam Szostkiewicz ve svém blogu na webu časopisu Polityka. Připomněl, že na zesnulého státníka útočí bývalý a úřadující prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman z protilehlých břehů české pravice a levice. Zatímco Klaus označuje Havla za reformátorského komunistu, Zeman ho má za utopistu pasivně přihlížejícího rozkrádání národního majetku v kupónové privatizaci. Avšak ani Klaus, ani Zeman se nemohou pochlubit ve svém životopise, že by jako Havel bránili demokracii a občanské svobody i za cenu uvěznění.

  „Miloši, drž uz pussynku,“ objevilo se na jednom z transparentů.

  „Miloši, drž uz pussynku,“ objevilo se na jednom z transparentů.

  „Dnes lze kritizovat libovolného vůdce, ale je hanebnost a hloupost ničit symboly odporu proti zlu, protože bez nich má zlo usnadněnou práci v srdcích a úmyslech lidí,“ zdůraznil Szostkiewicz. Útoky na Havla mu připomínají pokusy polských „antikomunistů a vlastenců z poslední minuty“ o diskreditaci vůdců polské protikomunistické opozice, včetně Lecha Walesy, a to podle zásady: „čím méně sami dělali za komunismu, tím agresivněji lustrovali ty, kteří otevírali cestu ke svobodě“.

  Lidovky.cz, ČTK

  Najdete na Lidovky.cz