28. května 2011 14:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Gayové v Moskvě chtěli demonstrovat. Policie zatýkala

Homosexuálové v Moskvě chtěli demonstrovat. Policie zatýkala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Homosexuálové v Moskvě chtěli demonstrovat. Policie zatýkala. | foto: ČTK

MOSKVA Zatýkáním homosexuálů i jejich odpůrců z řad pravoslavných radikálů a nacionalistů skončil v Moskvě další pokus uspořádat nepovolenou demonstraci za práva sexuálních menšin.

Policie oficiálně ohlásila, že v centru města zatkla 18 demonstrantů a současně i 16 jejich protivníků, podle jiných zpráv počet zatčených přesáhl čtyři desítky.

PSALI JSME O ZÁSAHU PROTI GAYŮM V BĚLEHRADĚ

Moskevská homosexuální komunita se už od roku 2006 pokouší o pochody městem, ale akci úřady vždy zakázaly. Poměry se zásadně nezměnily ani poté, co loni na podzim prezident Dmitrij Medveděv odvolal z čela metropole Jurije Lužkova, který o homosexuálech hovořil jako o "satanistech".

Homosexuálové v Moskvě chtěli demonstrovat. Policie zatýkala.

Radnice žádosti o povolení akcí opět odmítá, ať jako hrozbu morálce společnosti, anebo pod záminkou na konání jiných akcí. Nepomohl ani verdikt Evropského soudu pro lidská práva, který loni Rusko za zákazy homosexuálních pochodů potrestal pokutou.

Nehledě na zákaz a výrazně zesílenou přítomnost policie v centru města se aktivisté se nejprve pokusili svou demonstraci uspořádat u hrobu neznámého vojína v parku u Kremlu, pak před moskevskou radnicí.

Homosexuálové v Moskvě chtěli demonstrovat. Policie zatýkala.

Jakmile ale hlouček demonstrantů začal skandovat hesla proti nesnášenlivosti typu "Ne homofobii v Rusku" či "Rusko není Írán", pokaždé následoval útok radikálně naladěných mladíků se zamaskovanými tvářemi a policejní zákrok.

Mezi zatčenými se podle médií ocitl hlavní organizátor pochodu Nikolaj Alexejev i tři zahraniční účastníci demonstrace. Zadrženým podle policejního mluvčího Maxima Kolosvetova hrozí administrativní postih za účast na nepovolené demonstraci a za neuposlechnutí pokynů strážců pořádku.

Homosexuálové v Moskvě chtěli demonstrovat. Policie zatýkala.

Homosexualita přestala být v Rusku trestným činem až v roce 1993, ale hluboké předsudky přetrvávají. I když s koncem komunismu se objevily kluby, časopisy a internetové servery orientované na gaye a lesbičky, komunita zůstává spíše na okraji společnosti. Vlivná pravoslavná církev a její radikální stoupenci hledí na homosexualitu jako na úchylku a obviňují homosexuály, že se snaží šíří pederastii.

Lidovky.cz, ČTK