25. dubna 2014 16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajině hrozí válka. Kdo udělá osudový krok? ptá se ruský list

Oheň v blízkosti barikády ve městě Slavjansk hřeje proruské aktivisty.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oheň v blízkosti barikády ve městě Slavjansk hřeje proruské aktivisty. | foto: Reuters

MOSKVA Rusko bude 9. května slavit vítězství ve druhé světové válce a je veliké nebezpečí, že je oslaví odtržením dalších ukrajinských území, varoval ruský internetový list Gazeta.ru.

Diplomatické snahy zatím nijak nepomohly k poklesu napětí mezi Kyjevem a Moskvou. Den po prohlášení šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova o možnosti vstupu ruských vojsk na Ukrajinu zahájila ukrajinská armáda a ukrajinské bezpečnostní složky útok na Slavjansk, s mrtvými a raněnými. Rusko zareagovalo manévry u hranic.

ČTĚTE TAKÉ:

Nikdo nechce udělat jako prvý ani jediný z kroků, stanovených ženevskou dohodou o urovnání konfliktu. Lavrov jako první ohlásil scénář vpádu ruské armády na Ukrajinu. V televizním rozhovoru prohlásil, že vstup vojsk se může uskutečnit v případě bezprostředního poškození zájmů Ruska a ruských občanů. "Pokud nás napadnou, budeme se samozřejmě bránit," prohlásil s tím, že útok proti ruským občanům bude útokem na Rusko.

To jsou velmi zneklidňující slova a nesmírně nebezpečná logika.

"Poškozování zájmů Ruska" v zásadě nemůže být právním základem pro vpád do sousední země. "Agrese proti ruským občanům" je také chatrný důvod pro zahájení války s Ukrajinou.

Ukrajina nepřepadne Rusko, ani jej nemůže napadnout. Žádní ruští občané - jak hlásá samo Rusko - na jihovýchodě Ukrajiny nejsou. Jsou tam jen ruskojazyční ukrajinští občané. Část z nich - rovněž podle ruské verze - naprosto samostatně, bez asistence zamaskovaných ozbrojenců v zelených uniformách, obsadila sídla státních úřadů a zbrojnice. Aby vyhlásili tzv. Doněckou lidovou republiku a snažili se zopakovat krymský scénář s odtržením od Ukrajiny.

Nebezpečná slova

Lavrovova slova jsou nebezpečná v kontextu situace. Americký prezident Barack Obama poprvé osobně prohlásil, že Rusko nedodržuje ženevskou dohodu. Ruská strana, nikoli bezdůvodně, z téhož obviňuje USA a Ukrajinu. Obama hrozil sankcemi. Na druhé straně Vladimir Putin má od 1. března souhlas zákonodárců, aby poslal ruská vojska na Ukrajinu.

Vůdci "Doněcké lidové republiky" naléhají na uspořádání referenda o odtržení Doněcké a Luhanské oblasti od Ukrajiny. O dialogu mezi Kyjevem a východními oblastmi nemůže být ani řeči a soudě podle všeho se ani nikdo nechystá s nikým o ničem domluvit.

Vzájemné obviňování a výhružky válkou se odehrávají na pozadí dalšího vyostřování situace na Ukrajině. U Slavjansku se bojovalo za účasti odstřelovačů a obrněných transportérů. Z jedné školy se musely evakuovat děti. To už je válečné zpravodajství.

Boje ve Slavjansku:

Bezzubá ženevská dohoda

Ženevská dohoda byla od počátku sestavena tak, aby nikoho k ničemu nezavazovala. Rusko neuznává kyjevský režim, od kterého požaduje stažení vojsk z jihovýchodu země. Přestože je to ukrajinské území.

Kyjevské úřady čekají, kdy Moskva nařídí "přívržencům federalizace" složit zbraně a opustit obsazené budovy. Moskva však čeká, kdy Kyjev odzbrojí bojůvky Pravého sektoru.

Nikdo nikomu nevěří.

Ženevská ujednání nezažehnala nebezpečí války, ani je neodložila. Všichni ještě mají čas se "za pět minut dvanáct" vzpamatovat. Ale poslední prohlášení z Moskvy a Washingtonu, jakož i kroky Kyjeva budí pochyby, zda si to někdo přeje.

Lidovky.cz, ČTK