13. července 2012 13:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mírové jádro? Naprosté lži! Íránský generál promluvil

Íránská vojenská přehlídka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránská vojenská přehlídka | foto: Reuters

TEHERÁN Bývalý generál obávaných íránských Revolučních gard promluvil. V dopise adresovaném opozičnímu aktivistovi označil vládní tvrzení o mírové povaze íránského jaderného programu za naprosté lži.

"Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii jsou naivní, jestli věří tomu, že íránská jaderná zařízení, na zemi i pod zemí, mají mírový charakter. Chameneího slova o míru jsou čistá lež. Aby Írán mohl čelit tlaku mezinárodního společenství posílá na čínské a ruské bankovní účty miliardy dolarů. Rusko a Čína pak islámskou republiku podporují při vyjednáváních," stojí v dopise, který opoziční aktivista Muhammad Núrizád vyvěsil na svých webových stánkách. Z bezpečnostních důvodů je podepsán jen iniciálami.

Pěst revoluce

Revoluční gardy jsou silnou a vlivnou vojenskou jednotkou v Íránu. Podílely se na vítězství islámské revoluce v roce 1979 a zůstaly oddělené od armády. Jsou považovány za ochranu režimu islámských duchovních a nepodléhají pravidelné armádě, nýbrž duchovnímu vůdci země ajatolláhovi Alímu Chameneímu.

Mají na 120 000 členů, v jejich rukou je íránský raketový program a disponují vlastními pozemními jednotkami, námořnictvem i letectvem.

Núrizád v telefonickém rozhovoru pro list The Guardian uvedl, že se nejedná o první takový dopis z pera vysoce postaveného důstojníka vlivné jednotky, který četl.

Brutálně potlačené protesty
Bývalý generál Revolučních gard obvinil nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího, z toho, že má krev na rukách kvůli brutálnímu zásahu proti opozici po volbách před třemi lety. Vojáci tehdy dostali nařízení střílet do demonstrantů. "Chameneí se zeptal Savavího (bývalého šéfa Revolučních gard), zda je ochoten nasadit proti lidem tanky v případě, že vyjdou do ulic. Saváví odpoveděl kladně," píše se v dopise.

"Chci vás ujistit, že existuje hodně vojáků, kteří nesouhlasí s režimem a čekají jen na okamžik, kdy se budou moci postavit na stranu lidí", uzavřel bývalý generál.

Lidovky.cz, jvJana Vrubelová
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 30 000 Kč