Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mírové jádro? Naprosté lži! Íránský generál promluvil

Svět

  13:18
TEHERÁN - Bývalý generál obávaných íránských Revolučních gard promluvil. V dopise adresovaném opozičnímu aktivistovi označil vládní tvrzení o mírové povaze íránského jaderného programu za naprosté lži.

Íránská vojenská přehlídka foto: Reuters

"Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii jsou naivní, jestli věří tomu, že íránská jaderná zařízení, na zemi i pod zemí, mají mírový charakter. Chameneího slova o míru jsou čistá lež. Aby Írán mohl čelit tlaku mezinárodního společenství posílá na čínské a ruské bankovní účty miliardy dolarů. Rusko a Čína pak islámskou republiku podporují při vyjednáváních," stojí v dopise, který opoziční aktivista Muhammad Núrizád vyvěsil na svých webových stánkách. Z bezpečnostních důvodů je podepsán jen iniciálami.

Pěst revoluce

Revoluční gardy jsou silnou a vlivnou vojenskou jednotkou v Íránu. Podílely se na vítězství islámské revoluce v roce 1979 a zůstaly oddělené od armády. Jsou považovány za ochranu režimu islámských duchovních a nepodléhají pravidelné armádě, nýbrž duchovnímu vůdci země ajatolláhovi Alímu Chameneímu.

Mají na 120 000 členů, v jejich rukou je íránský raketový program a disponují vlastními pozemními jednotkami, námořnictvem i letectvem.

Núrizád v telefonickém rozhovoru pro list The Guardian uvedl, že se nejedná o první takový dopis z pera vysoce postaveného důstojníka vlivné jednotky, který četl.

Brutálně potlačené protesty
Bývalý generál Revolučních gard obvinil nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího, z toho, že má krev na rukách kvůli brutálnímu zásahu proti opozici po volbách před třemi lety. Vojáci tehdy dostali nařízení střílet do demonstrantů. "Chameneí se zeptal Savavího (bývalého šéfa Revolučních gard), zda je ochoten nasadit proti lidem tanky v případě, že vyjdou do ulic. Saváví odpoveděl kladně," píše se v dopise.

"Chci vás ujistit, že existuje hodně vojáků, kteří nesouhlasí s režimem a čekají jen na okamžik, kdy se budou moci postavit na stranu lidí", uzavřel bývalý generál.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat