Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ostatky generála Moravce, který stál za operací Anthropoid, jsou na cestě do Česka

Generál František Moravec foto: VHÚ

Na hřbitově v Čáslavi uložili ostatky generála Františka Moravce, považovaného za strůjce atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1941. Ceremonii provázely modlitba a čestné salvy. Shromáždění se zúčastnily desítky lidí, mezi nimiž nechyběli politici, zástupci armády, ale i členové Moravcovy rozvětvené rodiny.
  7:15aktualizováno  12:54

Ostatky generála Františka Moravce, který stál za operací Anthropoid, se vrátily do České republiky. Z Washingtonu je přepravil vojenský speciál, který před desátou dopoledne přistál na letišti v Čáslavi. Urna byla uložena na kolumbáriu na tamějším hřbitově. Právě v tomto městě se Moravec narodil.

Moravec se v této podobě vrací do vlasti téměř 56 let po své smrti, symbolicky nedlouho před 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Armádní speciál nad českým územím doprovodily dvě stíhačky Gripen.

„Moje maminka je neteř generála. Jsme šťastní, že se mohl vrátit. On to chtěl,“ řekla převozu ostatků ze Spojených států do Čáslavi Jana Marková, která na hřbitov přijela i se svou matkou z Chotěboře.

Smutečního aktu stejně jako předchozího ceremoniálu na vojenském letišti se zúčastnila také Moravcova vnučka Anita Moravcová Gardová, která dorazila do Česka vojenským speciálem s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS). Po obřadu si krátce promluvila s Černochovou a předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou.

„Byť musel z této země odejít, musel být v exilu, tak nepřestával být tím, který byl na Československo hrdý,“ řekla na hřbitově o Moravcovi Pekarová Adamová. Přestože Moravec prožil dlouhá léta v Americe, přál si podle ní být pochován v Čáslavi, což se mu nakonec splnilo.

Pro Moravcovy příbuzné je podle ní proto dnešek velmi významným dnem. „Tento okamžik byl něco, na co se velmi dlouho připravovali, protože věděli, jaké je přání generála Františka Moravce, aby spočinuly jeho ostatky tady v Čáslavi,“ řekla Pekarová Adamová.

Někdejší velitel československé rozvědky pracující pro exilovou vládu v Londýně je považován za autora plánu na atentát na zastupujícího říšského kancléře Reinharda Heydricha. Po odchodu z komunistického Československa žil v USA.

Město v roce 2019 udělilo svému rodákovi čestné občanství. Návrat ostatků byl kvůli koronavirové pandemii několikrát odsunut. Místo na hřbitově dala radnice upravit, je osazený kamenem a doplňuje ho nápis „Nikdy nesmíme vzdát spravedlivý boj pouze proto, že se situace zdá beznadějná – žádná moc na světě nemůže navždy zotročit lidského ducha.“ Motto podle zástupců města symbolizuje nejen Moravcův životní postoj, ale je i mementem pro všechny.

Na pietě byly přítomny čestné vojenské jednotky, zástupci ministerstva obrany, rodiny i armády včetně příslušníků 601. skupiny speciálních sil, které nesou jméno generála Moravce. Po skončení piety byly opět ostatky naloženy do pohřebního vozu a zamířily na čáslavský hřbitov, kde byla urna uložena v kolumbáriu.

Miloval Československo, řekla Moravcova vnučka

Vnučka generála na pietě řekla, že její dědeček miloval Československo i Spojené státy, ale hlavně miloval myšlenku, že lidé mají právo žít svobodně. Byl by podle ní rád, že jeho odkaz lidem připomíná, že mají bránit svou zemi i svobodu a že mají pomáhat dalším, kteří brání své země a svobodu.

Podle Pekarové se návratem ostatků Moravce do Čáslavi uzavřel jeho obdivuhodný příběh. Připomněla jeho působení v legiích, meziválečném Československu i v exilu za druhé světové války, kde podle ní představoval klíčovou osobnost zahraničního československého odboje. Vyzdvihla jeho podíl na přípravě atentátu na Heydricha.

„Pane generále Františku Moravče, vítejte zpět ve vlasti,“ řekla při svém projevu Černochová. Označila Moravce za vzor pro Vojenské zpravodajství i pro příslušníky speciálních sil. „Nikdy nezapomeneme, co jste pro naši zemi vykonal, čest vaší památce,“ dodala.

První slavnostní ceremonie naložení ostatků se uskutečnila na letišti Andrewsovy vojenské základny jihovýchodně od Washingtonu. Tamní piety se kromě české ministryně obrany, dalších představitelů ministerstva obrany a poslanců zúčastnili například zástupci amerických zpravodajských služeb. Urnu po krátkém ceremoniálu převzal od čestné jednotky ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek, který ji odnesl do vojenského speciálu.

Černochová Moravce v USA označila za obrovského hrdinu a Čechoslováka tělem i duší a připomněla jeho podíl na operaci Anthropoid. „Jsem velice ráda, že ostatky pana generála Moravce budou v České republice pár týdnů před tím, než si připomeneme 80. výročí od toho hrdinského aktu a od hrdinské smrti parašutistů,“ řekla ve Washingtonu českým novinářům.

Vnučka způsob repatriace ocenila, pro rodinu je podle ní ohromující, jakého přijetí se jejímu dědečkovi v původní vlasti dostane. Nápad na převoz do České republiky podle ní vzešel tři roky zpátky od její sestřenice. Důvodem bylo, že celá rodina žije daleko od Washingtonu, kde byl Moravec pohřben.

Že se ostatky podaří do Česka přepravit v době výročí 80 let od atentátu na Heydricha označila po všech zpožděních za prapodivnou shodu okolností. „Je to obrovská náhoda a má to pro naši rodinu obrovský význam,“ poznamenala.

Moravec v první světové válce bojoval jako legionář, v Československu pokračoval ve vojenské kariéře a sloužil u rozvědky, které nakonec velel. S nejbližšími spolupracovníky jen krátce před německou okupací Československa odletěl do Velké Británie, kde řídil československou exilovou zpravodajskou službu. Po únoru 1948 opět odešel do exilu, zemřel v roce 1966 ve Washingtonu, kde pracoval pro americkou vládu.

K odkazu Moravce se hlásí zpravodajská služba Vojenské zpravodajství (VZ), od roku 1999 nese jeho jméno 601. skupina speciálních sil Armády České republiky.

„Zpátky do České republiky, do rodné země, se nám vrací národní hrdina,“ řekl ve Washingtonu k převozu ředitel VZ Jan Beroun. I v souvislosti s událostmi na Ukrajině považuje odkaz generála Moravce za naprosto jasný. „Je potřeba vždy a za každé okolnosti hájit svobodu a nezávislost země a to pan generál Moravec dělal celý svůj život,“ zdůraznil.

Autoři: ,