27. ledna 2014 15:46, aktualizováno  16:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Generál Sísí bude kandidovat na prezidenta. Podpořila ho armáda

Stoupenci náčelníka generálního štábu a ministra obrany Abdala Fatáha Sísího.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stoupenci náčelníka generálního štábu a ministra obrany Abdala Fatáha Sísího. | foto: Reuters

KÁHIRA Egyptská armáda dala náčelníkovi svého generálního štábu Abdal Fatahovi Sisimu mandát kandidovat v prezidentských volbách. S odvoláním na egyptskou agenturu MENA o tom v pondělí informovala agentura AFP. O Sisiho kandidatuře se zatím jenom spekulovalo.

Na Sisiho kandidatuře se shodli vysocí armádní představitelé, on sám by ji měl podle agentury Reuters oznámit v nejbližších dnech. Bude-li se Sisi ucházet o prezidentský úřad, musí předtím odstoupit z funkce ministra obrany a také z velení armády. Ústava totiž zakazuje kandidaturu členovi armády. Dle zdrojů AFP by to mohl Sisi učinit ještě dnes. Volby se mají konat do tří měsíců.

Krátce před ohlášením Sisiho kandidatury prozatímní prezident Adlí Mansúr generála povýšil do hodnosti maršála, což je nejvyšší vojenská hodnost v Egyptě.

Sisi se těší mezi Egypťany velké popularitě, i když je spjat s režimem někdejšího prezidenta Husního Mubaraka, kdy byl velitelem letectva.

ČTĚTE TAKÉ:

Volby do tří měsíců

Loni ale armáda pod jeho vedením vstoupila do politiky, když se postarala o svržení Mubarakova nástupce Muhammada Mursího. Ukončila tak protesty občanů nespokojených s vládou Mursího a islamistů z Muslimského bratrstva.

Přitom to byl Mursí, kdo Sisiho jmenoval náčelníkem štábu armády a ministrem obrany. Sisi je považován za muže činu a Mursího oslovila také jeho zbožnost. Sisi má mezi Egypťany stejně jako armáda obecně značnou popularitu.

Volby se mají konat do tří měsíců. Prozatímní prezident Mansúr v neděli oznámil, že volby hlavy státu se uskuteční dříve než parlamentní. Mělo by k tomu dojít nejpozději v první polovině dubna.

Lidovky.cz, ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.