28. dubna 2017 17:09, aktualizováno  17:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podle USA je jaderná hrozba z KLDR reálná. Rusko jakékoli použití síly odmítá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 165Diskuse
Oslava 105. výročí narození Kim Ir-sena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslava 105. výročí narození Kim Ir-sena | foto: Reuters

NEW YORK Použití síly proti KLDR je podle Ruska nepřijatelné, Moskva kritizuje také silový nátlak na KLDR a vyzvala USA, aby stáhly protiraketový štít. Ministr zahraničí USA Rex Tillerson varoval, že hrozba severokorejského jaderného útoku na Japonsko či Jižní Koreu je naprosto reálná.

Generální tajemník OSN António Guterres na jednání Rady bezpečnosti OSN vyslovil obavy z možného vojenského konfliktu na Korejském poloostrově, za nebezpečnou situaci pak označil absenci komunikačních kanálů s KLDR.

V této souvislosti vyzval, aby OSN uvalila na Pchjongjang nové sankce. Prohlásil rovněž, že Spojené státy se nebudou zdráhat potrestat vlastními sankcemi ty země, které budou s KLDR spolupracovat.

„Musíme se vyvarovat špatných odhadů a nedorozumění. Musíme začít jednat, abychom zabránili konfliktu a dosáhli udržitelného míru,“ řekl Guterres na zasedání 15členné Rady bezpečnosti OSN.

Jednání Rady bezpečnosti OSN
Jednání Rady bezpečnosti OSN

O potřebě rozhodného jednání hovořil také Tillerson. Ten krizi na Korejském poloostrově označil za nejpalčivější aktuální problém světa, který hrozí přerůst v katastrofu.

RB OSN podle Tillersona musí zakročit dříve, než tak učiní KLDR. OSN, jak navrhuje šéf americké diplomacie, by měla zavést nové sankce proti režimu severokorejského vůdce Kim Čong-una a pozastavit s ním či značně omezit diplomatické vztahy.

Tillerson dále řekl, že na stole musí zůstat všechny možnosti k odpovědím na budoucí severokorejské provokace. Diplomatická a finanční opatření musí být podpořena odhodláním čelit severokorejské agresi i vojenskou cestou, pokud to bude nutné, dodal. Roky, kdy Pchjongjang diktoval podmínky, jsou podle Tillersona pryč, nyní je opět čas převzít nad situací kontrolu.

Varování před vyhrocením situace

Tillersonův čínský kolega naopak varoval před jakýmkoli použitím síly, které může krizi ještě více vyhrotit a skončit ještě větší katastrofou. Wang při této příležitosti vyzval KLDR, aby zastavila svůj jaderný a raketový program. Podle Pekingu je také čas přestat se dohadovat o tom, kdo musí učinit první krok. Wang zároveň prohlásil, že Čína nemá klíč k vyřešení situace.

Wang se kriticky vyjádřil o americkém systému protiraketové obrany THAAD, který USA začaly rozmísťovat v Jižní Koreji. Tento štít podle čínského ministra zahraničí vážně ohrožuje strategickou bezpečnost Číny a poškozuje důvěru stran účastnících se řešení severokorejské krize.

Proti štítu THAAD na Korejském poloostrově vystupuje i Moskva. Náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov dnes v OSN vyzval USA a Jižní Koreu, aby si rozmísťování protiraketového systému na poloostrově rozmyslely. Gatilov se také obrátil na ostatní státy, aby odolaly pokušení podnikat podobné destabilizující kroky.

Podle Gatilova je nutné vyvarovat se vůči KLDR při řešení krize jakékoli síly, předvádění svalů před Pchjongjangem vyhodnotil jako nezodpovědné. Právě takové chování podle Gatilova vede svět k úvahám, zda nehrozí vypuknutí války.

ČTK
  • 165Diskuse

Najdete na Lidovky.cz