8. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Geolog chce najít důkaz o biblické potopě. Výzkum mu umožnil až Trumpův dekret

Pohled na údolí Grand Canyonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na údolí Grand Canyonu. | foto: hedvabnastezka.cz

SYDNEY/PRAHA Australský geolog Andrew Snelling bude moci díky prezidentskému dekretu Donalada Trumpa o náboženské svobodě posbírat v americkém Grand Canyonu vzorky kamenů. Snaží se tak dokázat existenci biblické potopy. Povolení kopat ale získal až poté, co zažaloval ministerstvo vnitra.

Andrew Snelling je geolog a kreacionista. Věří, že vesmír i Země byly stvořeny Bohem přesně tak, jak říká Bible v knize Genesis. Svým výzkumem v americkém Grand Canyonu ve státě Arizona chtěl dokázat, že odkryté horniny kaňonu nesou stopy velké biblické potopy.

Podle News Corp byl Snelligův projekt výzkumu v Grand Canyonu schválen až poté, co v květnu podal žalobu na správu národního parku, respektive na americké ministerstvo vnitra.

Geolog již od roku 2013 žádal správu parku, aby mohl z kaňonu odebrat mezi padesáti až šedesáti kameny o velikosti pěsti. Jeho výzkum byl však zamítnut, jelikož podle vedení národního parku postrádal vědecký přínos a byl „bizarní“.

Snelling se tak rozhodl zažalovat správě parku nadřazené ministerstvo vnitra s tím, že rozhodnutí porušilo nedávný dekret prezidenta Trumpa o rozšíření náboženských svobod. Ten osvobozuje církve a jejich aktivity od „nepřiměřeného zásahu ze strany federální vlády“. Podle něj ho správa parku odmítla, „protože se jim nelíbila otázka, kterou jsem pokládal.“

Pohled na údolí Grand Canyonu.

Pohled na údolí Grand Canyonu.

„Je to důležité, protože jde o největší a nejhlubší kaňon na světě,“ uvedl pro deník the Australian Snelling. „Je přístupný a jeho stěny jsou vrstvené jako lívance. Břidlice, pískovec, vápenec, bahno. Je zde odkrytých více vrstev hornin, než kdekoliv na světě,“ vysvětlil geolog.

Nakonec svou žalobu stáhl poté, co mu správa parku výzkum umožnila.

Ačkoliv podle většiny vědců Velký kaňon podporuje teorii, že Země je stará několik miliard let, Snelling se staví proti a věří, že důkazy o stvoření světa jsou právě v horninách Grand Canyonu.

Doktor Gilles Brocard z Univerzity v Sydney, který studoval horniny z kaňonu, uvedl pro the Guardian, že „jsou to normální kameny, jsou obyčejné.“

„Známe dobře, jaký dopad mají extrémní povodně na Zemi. Víme, že občas proběhnou a víme, jak vypadají horniny, přes které projdou. Produkují velmi specifické znaky, které jdou snadno identifikovat,“ sdělil Brocard, proč si myslí, že Snelligova hypotéza je mylná.

Geolog Andrew Snelling získal doktorský titul na Univerzitě v Sydney v roce 1982. V současnosti je ředitelem výzkumu v křesťanské vědecké skupině Odpovědi v Genesis, která věří v doslovný výklad Bible a celý výzkum Snellingovi financuje.

mhMartin Hampejs

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz