Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Geolog chce najít důkaz o biblické potopě. Výzkum mu umožnil až Trumpův dekret

Svět

  6:00
SYDNEY/PRAHA - Australský geolog Andrew Snelling bude moci díky prezidentskému dekretu Donalada Trumpa o náboženské svobodě posbírat v americkém Grand Canyonu vzorky kamenů. Snaží se tak dokázat existenci biblické potopy. Povolení kopat ale získal až poté, co zažaloval ministerstvo vnitra.

Pohled na údolí Grand Canyonu. foto: hedvabnastezka.cz

Andrew Snelling je geolog a kreacionista. Věří, že vesmír i Země byly stvořeny Bohem přesně tak, jak říká Bible v knize Genesis. Svým výzkumem v americkém Grand Canyonu ve státě Arizona chtěl dokázat, že odkryté horniny kaňonu nesou stopy velké biblické potopy.

Hlubší než Grand Canyon. Barranca del Cobre v Mexiku

Podle News Corp byl Snelligův projekt výzkumu v Grand Canyonu schválen až poté, co v květnu podal žalobu na správu národního parku, respektive na americké ministerstvo vnitra.

Geolog již od roku 2013 žádal správu parku, aby mohl z kaňonu odebrat mezi padesáti až šedesáti kameny o velikosti pěsti. Jeho výzkum byl však zamítnut, jelikož podle vedení národního parku postrádal vědecký přínos a byl „bizarní“.

Snelling se tak rozhodl zažalovat správě parku nadřazené ministerstvo vnitra s tím, že rozhodnutí porušilo nedávný dekret prezidenta Trumpa o rozšíření náboženských svobod. Ten osvobozuje církve a jejich aktivity od „nepřiměřeného zásahu ze strany federální vlády“. Podle něj ho správa parku odmítla, „protože se jim nelíbila otázka, kterou jsem pokládal.“

Pohled na údolí Grand Canyonu.

„Je to důležité, protože jde o největší a nejhlubší kaňon na světě,“ uvedl pro deník the Australian Snelling. „Je přístupný a jeho stěny jsou vrstvené jako lívance. Břidlice, pískovec, vápenec, bahno. Je zde odkrytých více vrstev hornin, než kdekoliv na světě,“ vysvětlil geolog.

Nakonec svou žalobu stáhl poté, co mu správa parku výzkum umožnila.

Ačkoliv podle většiny vědců Velký kaňon podporuje teorii, že Země je stará několik miliard let, Snelling se staví proti a věří, že důkazy o stvoření světa jsou právě v horninách Grand Canyonu.

Doktor Gilles Brocard z Univerzity v Sydney, který studoval horniny z kaňonu, uvedl pro the Guardian, že „jsou to normální kameny, jsou obyčejné.“

„Známe dobře, jaký dopad mají extrémní povodně na Zemi. Víme, že občas proběhnou a víme, jak vypadají horniny, přes které projdou. Produkují velmi specifické znaky, které jdou snadno identifikovat,“ sdělil Brocard, proč si myslí, že Snelligova hypotéza je mylná.

Geolog Andrew Snelling získal doktorský titul na Univerzitě v Sydney v roce 1982. V současnosti je ředitelem výzkumu v křesťanské vědecké skupině Odpovědi v Genesis, která věří v doslovný výklad Bible a celý výzkum Snellingovi financuje.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat