7. září 2017 21:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Georgie vyhlásila povinnou evakuaci, NASA zavírá vesmírné centrum

Obchod ve floridském Hollywoodu se zabarikádoval před přicházejícím hurikánem,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod ve floridském Hollywoodu se zabarikádoval před přicházejícím hurikánem,... | foto: Reuters

MIAMI Na příchod hurikánu Irma, který v současnosti pustoší karibské ostrovy, se chystají státy na jihovýchodě USA. Vedle desetitisíců obyvatel Floridy opustí své domovy rovněž lidé v pobřežních oblastech státu Georgia, jehož guvernér vyhlásil povinnou evakuaci některých regionů.

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se rozhodl od pátku uzavřít Kennedyho vesmírné středisko na Floridě, uvedla agentura AP.

V části Georgie platí stejně jako v Jižní a Severní Karolíně a na Floridě stav nouze. Guvernér Nathan Deal, jehož stát nepamatuje úder hurikánu podobné síly od roku 1898, dnes vyhlásil povinnou evakuaci oblastí blízkých atlantickému pobřeží Georgie, která se týká například města Savannah. S evakuací či záchranou obyvatel bude pomáhat 5000 příslušníků místních bezpečnostních složek.

Floridský guvernér Rick Scott oznámil, že úřady se všemožně snaží usnadnit zásobování čerpacích stanic pohonnými hmotami, kterých se kvůli masovému exodu lidí z pobřežních oblastí mnohdy na pumpách nedostává. O pomoc při zásobování benzinem a naftou již Scott požádal i federální úřady. Své domovy opouštějí mimo jiných desetitisíce obyvatel částí Miami, z letovisek prchají turisté z ostrovů Florida Keys.

Patnáctiletý mladík ve floridském St Petersbourgu pomáhá rodičům nosit pytle s...
Satelitní sníme hurikánu Irma.

NASA má obavy z možného poškození Kennedyho střediska na Mysu Canaveral, které je schopné bez potíží odolat větrům o rychlosti přibližně do 220 kilometrů v hodině, Irmu však zatím provázejí větry o téměř 70 kilometrů rychlejší. Zaměstnanci proto ve čtvrtek opevňovali dveře důležitých budov a nosili k nim pytle s pískem. V pátek bude na bezpečnost centra dohlížet 120 lidí z celkových 9000 zaměstnanců.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz