130 let

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (vlevo) a náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov se účastní setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem během jeho návštěvy společného štábu vojsk zapojených do ruské vojenské operace na Ukrajině. (17. prosince 2022) | foto: AP

Rusové se učí, varuje Ukrajina. Gerasimov zavedl změny, ale doma se mu smějí

Svět
  •   20:14
Rusové se učí ze svých chyb. Čím déle boj trvá, tím jsou zkušenější, varuje zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibitskyj. Podle něho se na bojišti už ukazují změny, které Rusové zavádějí. Staronová taktika, kterou nový velitel ruských vojsk na Ukrajině Valerij Gerasimov hodlá aplikovat, se ale setkává se skepsí v samotném Rusku.

Ruský prezident Vladimir Putin v půlce ledna oznámil, že šéf ruského generálního štábu Valerij Gerasimov po třech měsících vystřídá na pozici velitele ruských jednotek nasazených na Ukrajině Sergeje Surovikina. Podle zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky už lze ve způsobu, jakým nyní ruská armáda operuje, vidět Gerasimovův „rukopis“.

„Vidíme, jak se nyní pohybují, kde se přeskupují jejich výsadkové jednotky. Toto je Gerasimovův rukopis,“ řekl Skibitskyj v rozhovoru pro portál Ukrinform. Připomíná, že Rusko hojně využívalo výsadkáře na začátku války a Gerasimov se k této taktice vrací. „Očekáváme, že i nyní dojde k aktivnějšímu využití výsadkových jednotek,“ dodává Skibitskyj.

Ruští parašutisté mají pověst elitních jednotek, při pokusu dobýt Kyjev a další klíčová místa ukrajinské obrany a civilní správy však utrpěli ohromné ztráty. Analytici upozorňují, že vychování příslušníka těchto speciálních jednotek trvá velmi dlouho a je velmi nákladné. Americký Institut pro studium války (ISW) podotýká, že Rusko své elitní formace raději stáhlo a nechávalo si je v záloze pro další příležitost. Gerasimov se zřejmě domnívá, že právě nyní se znovu vyskytla.

„Zřejmě právě na tomto pozadí došlo k nedorozuměním mezi Gerasimovem a velitelem výsadkových jednotek,“ odkazuje Skibitskyj na vyhazov Michaila Teplinského, velitele ruských vzdušných sil. Podle ukrajinských médií byl Teplinskyj propuštěn okamžitě poté, co údajně řekl Gerasimovovi, ať jde „do pr*ele“.

Podle ISW Teplinskyj pravděpodobně vyjádřil nesouhlas s tím, aby elitní jednotky byly poslány do krvavých bojů u Bachmutu v Doněcké oblasti, který je přezdíván „mlýnek na maso“. Rusové zde mají velké ztráty, podle Ukrajinců bojují jako zombie. Podle ISW se Gerasimov vyhazovem Teplinského snaží oslabit vliv „vzdušné mafie“, která vzdušné síly chránila. Parašutisty tak chce získat pod svou kontrolu, podrobit je reformám aplikovaným na pozemní síly a vhrnout je na Ukrajinu.

Vyhazov zkušeného vojáka nezůstal bez odezvy u ruských vojenských blogerů, z nichž část na Gerasimovův krok reagovala hněvivě. Podle ISW se v ruském vojenském informačním prostoru vytváří dva navzájem proti sobě stojící tábory, jeden progerasimovský a druhý vůči němu negativní.

Gerasimov lpí na dokonalých účesech vojáků

Nový velitel ruské armády na Ukrajině prohloubil nedůvěru svým pedantským důrazem na dodržování disciplíny. Gerasimov vyžaduje, aby ruští vojáci měli předepsané účesy, uniformy a oholenou tvář. „Gerasimovovo upřednostňování převážně minoritních regulací pravděpodobně potvrdí obavy mnoha skeptiků v Rusku, že spolu s ministrem obrany Sergejem Šojguem jsou stále více mimo a zaměřují se na formu nad obsahem,“ píše britská vojenská rozvědka.

Skibitskyj ale varuje, že Gerasimova a jeho podřízené není radno podceňovat. „Nejenže se učí, začínají posuzovat naše síly více realisticky. Pochopili, že je nikdo nebude vítat s květinami,“ zdůrazňuje.

Pravděpodobně v očekávání malého ukrajinského odporu Rusové při zahájení invaze v únoru minulého roku poslali své vojáky bez jakéhokoliv krytí, což se jim krutě vymstilo. Nyní proto podle Skibitského budují přehlednější systém řízení podél celé frontové linie a mění taktiku používání svých jednotek. „Jestliže před rokem to byly taktické skupiny praporů, nyní se vrátily ke klasickému schématu: brigáda, pluk, prapor,“ uvádí Skibitskyj.

Nové útočné oddíly čítají asi 140 až 160 lidí. Patří mezi ně mechanizované jednotky, tanky, dělostřelectvo, minomety, protitankové prostředky. Jejich účelem je na určitých místech prorazit útočnými akcemi.

Rusové si též začínají uvědomovat, kde jsou ukrajinské linie protivzdušné obrany a snaží se je obcházet. Drží se také „Vagnerovy taktiky“, kterou ruská žoldnéřská skupina aplikuje u Bachmutu a Soledaru: masivních dělostřeleckých úderů na ukrajinské obranné pozice a útočení neustálými vlnami nepřátel, kteří se brodí přes kopce vlastních padlých.

„Čím více bojujeme, tím více vyvozují závěry,“ varuje Skibitskyj. „Nepřítel se učí. Čím déle boj trvá, tím více zkušeností nepřítel získává.“

Skibitskyj ale zároveň dodává, že Rusové stále nenapravili své strukturální nedostatky, jako je nepružné velení, v němž se potírá jakýkoliv náznak vlastního myšlení a iniciativy. Taktéž vykazují obrovské problémy s vyzbrojením nových formujících se jednotek. Druhá divize tankové armády měla například být nasazena prvního prosince, ale Rusové museli počkat celý měsíc, než ji byli schopni vybavit zbraněmi. „V případě dodatečné mobilizace 500 000 lidí budou s jejich zajištěním ještě větší problémy.“

Ukrajinská rozvědka tvrdí, že Putin nařídil Gerasimovovi dobýt do března Donbas. Skibitskyj proto očekává, že Rusové vrhnou veškeré své síly sem. „Budou aktivní bojové operace na Doněcké a Luhanské frontě. Gerasimov nesplnil úkol, který mu byl zadán. Prvním na řadě je tedy kompletní obsazení Doněcké a Luhanské oblasti.“

Autor: jhr
  • Vybrali jsme pro Vás