Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ebola už ohrožuje i Ghanu. Nepanikařte, vyzývá vláda obyvatelstvo

Svět

  13:27
AKKRA - Ghanské úřady prověřují první případ možné nákazy virem eboly v této africké zemi. S odvoláním na místní ministerstvo zdravotnictví to uvedl zpravodajský server BBC. Nemoc si v západní Africe od února vyžádala už přes 460 lidských životů a stále se šíří. Právě v Ghaně se minulý týden konala konference svolaná Světovou zdravotnickou organizací (WHO) k problematice boje s ebolou.

Testování na přítomnost viru ebola (Sierra Leone). foto: Reuters

Podezřelý případ zaznamenala nemocnice v hlavním městě Akkře. Na pacienta i zdravotnický personál prý již úřady uvalily karanténu. Čeká se údajně na výsledky krevních testů, které by ebolu potvrdily. Ghanské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že už podniklo potřebná preventivní opatření, aby zabránilo možnému šíření nemoci. Vyzvalo zároveň obyvatele, aby zachovali klid.

Ghana nemá se zeměmi, jež zasáhla epidemie eboly, společné hranice.

Ghana nemá se zeměmi, jež zasáhla epidemie eboly, společné hranice.

Virus eboly vypukl v únoru v Guineji a hlavně kvůli čilým přeshraničním stykům místního obyvatelstva se rozšířil i do sousední Sierry Leone a do Libérie. Ghana přitom s žádnou z těchto zemí nemá společné hranice.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká.

Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

Minulý týden se v Akkře z iniciativy WHO konala konference ministrů jedenácti západoafrických zemí a zdravotnických odborníků, na níž se účastníci shodli, že je potřeba především šířit osvětu. I tak podle WHO prý epidemie potrvá nepochybně několik dalších měsíců.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Autoři: ,