Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Epsteinova expartnerka Maxwellová dostala 20 let za podíl na zneužívání dívek

Ghislane Maxwellová foto: Profimedia

Britka Ghislaine Maxwellová byla ve Spojených státech odsouzena k 20 letům vězení za napomáhání sexuálnímu násilníkovi a finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi k sexuálnímu zneužívání náctiletých dívek. Maxwellovou porota uznala vinnou už na konci loňského roku mimo jiné z obchodu se sexem nebo přepravy nezletilých s cílem provádět nezákonné sexuální aktivity. Soudkyně jí zároveň udělila pokutu 750.000 dolarů, což činí přibližně 17,6 milionu korun.
  21:33aktualizováno  22:47

Prokuratura pro bývalou partnerku zesnulého finančníka označila její chování „šokující a predátorské“ a původně navrhla 30 až 55 let vězení, obhajoba žádala verdikt výrazně mírnější.

Verdikt přichází téměř přesně dva roky poté, co americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil zatčení Maxwellové ve státě New Hampshire.

Výši trestu oznámila v úterý soudkyně Alison Nathanová při slyšení u federálního soudu na Manhattanu. Podle ní Maxwellová nepřijala odpovědnost a nevyjádřila lítost.

„Maxwellová se přímo, opakovaně a po mnoho let podílela na hrůzném plánu, jehož cílem bylo zlákat, přepravit a obchodovat s nezletilými dívkami, z nichž některým bylo jen 14 let, aby je Jeffrey Epstein sexuálně zneužíval,“ uvedla soudkyně.

Dcera mediálního magnáta Roberta Maxwella poté déle než rok čekala ve vazbě na proces, který skončil odsuzujícím verdiktem. V prosinci loňského roku byla šedesátiletá Maxwellová shledána vinou z toho, že v letech 1994 až 2004 přilákala čtyři dívky, aby je mohl její tehdejší přítel Epstein sexuálně zneužívat.

Porota ji tehdy uznala vinnou z obchodování se sexem, zločinného spiknutí a přepravy nezletilého s cílem provádět nezákonné sexuální aktivity.

Porotci se tak přiklonili k verzi amerických úřadů, že Maxwellová napomáhala Epsteinovi systematicky zneužívat mladé dívky. Epstein, už dříve uznán vinným ze sexuálních přečinů, v srpnu 2019 spáchal sebevraždu v newyorském vězení, kde čekal na vlastní soudní proces.

Čtyři ženy během soudního procesu v často emotivních a explicitních výpovědích uvedly, že Maxwellová byla klíčovou postavou v jejich zneužívání Epsteinem.

Jedna z žen, Annie Farmerová, která je nyní psycholožkou, uvedla, že její zkušenost se zneužíváním ze strany Maxwellové „vedla ke značnému studu“, kvůli němuž měla někdy pocit, že chce „zmizet“. Další tři ženy byly identifikovány křestním jménem nebo vystupovaly pod přezdívkou kvůli ochraně soukromí.

Jde o televizní herečku Jane, bývalou modelku z Británie Kate a Carolyn, která je nyní matkou a zotavuje se ze závislosti na drogách, píše agentura AP. „Dnes se mohu na Ghislaine podívat a říct jí, že jsem se stala, kým dnes jsem, navzdory jí a její snaze, abych se cítila bezmocná a bezvýznamná,“ uvedla Kate.

Maxwellová dnes před vynesením rozsudku označila Epsteina za „manipulativního, lstivého a panovačného muže“, který oklamal všechny ve svém okolí. „Je mi líto, jakou bolest jste zažily,“ řekla obětem. „Nejvíce ve svém životě lituji toho, že jsem se s Jeffreym Epsteinem vůbec potkala,“ poznamenala.

Kauza přitahovala pozornost i kvůli Epsteinovým stykům se známými osobnostmi včetně amerických exprezidentů Billa Clintona a Donalda Trumpa.

Obhájci Maxwellové od počátku tvrdili, že se stala obětí přehnané snahy americké vlády poté, co prokurátoři už nemohli postavit před soud Epsteina, a že by proto měla být odsouzena maximálně na pět a čtvrt roku.

Nyní žádali po Nathanové trest „výrazně pod“ 20 lety vězení doporučenými poradním orgánem soudu. Prokuratura minulý týden navrhla minimálně 30letý trest, který by znamenal, že 60letá odsouzená by mohla velkou část zbytku svého života strávit za mřížemi.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat