Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Svět

Světoví lídři se stali terčem kritiky, na summit o změně klimatu přicestovali 400 tryskáči

Část flotily letadel a soukromých tryskáčů, která dopravila světové lídry na klimatickou konferenci do Glasgow. (1. listopadu 2021) foto: Profimedia.cz

Klimatická konference COP26 ve skotském Glasgow provází řada kontroverzí a protichůdného jednání. Sjeli se na ni světoví lídři, aby projednali změny klimatu a důsledky globálního oteplování. Už jejich příjezd se ovšem setkal s vlnou kritiky.
  14:55

Hlavním předmětem kritiky je především zhruba 400 soukromých letadel, ve kterých na ekologickou konferenci přicestoval například šéf Amazonu Jeff Bezos, princ Charles, britský premiér Boris Johnson nebo americký prezident Joe Biden.

Přitom zrovna prezident Biden při konferenci naléhal, aby se našlo řešení ke snížení emisí a fosilních paliv. Vzorným příkladem nebyli ani Bezos a princ Charles. Ti se v neděli po příletu soukromými letadly sešli a společně jednali o důležitosti klimatické změny.

„Princ z Walesu se angažuje v boji proti změně klimatu a ochraně našeho krásného světa mnohem déle než většina ostatních. Měli jsme příležitost diskutovat o těchto důležitých otázkách v předvečer COP26 – hledali jsme řešení, jak vyléčit náš svět, a jak může nadace BezosEarthFund pomoci,“ uvedl pro Fox News šéf Amazonu.

Podle Daily Mail způsobil masivní příliv osobních tryskáčů dopravní zácpy, které vedly k tomu, že prázdná letadla létala ještě zhruba 50 kilometrů navíc k tomu, aby našla místo pro přistání.

Lidé na marnivé chování politiků a dalších účastníků klimatické konference reagovali kriticky na sociálních sítích.

„Nic nenasvědčuje vašemu odhodlání k opatřením v oblasti klimatu, jako je let na COP26 soukromým tryskáčem a spálení několika milionů litrů raketového paliva v atmosféře každých 5 minut, abyste se předvedli svým kamarádům. Jeffe?“ píše jeden z uživatelů na twitteru. 

Burcování z klimatického summitu. Johnson se opřel o Bonda, Biden o drahý proud

Další z příspěvků zní: „Čtyři sta soukromých tryskáčů, kterými se světoví „lídři“ dostali na COP26, vypumpovalo do atmosféry 13 tisíc tun CO2, přesto chtějí, abyste přestali jíst maso, přestali jezdit na dovolenou, koupili si nový elektromobil a utráceli tisíce liber na nové kotle.“ 

Britský politik Nigel Farage označil každého světového vůdce, který na summit přiletěl soukromým letadlem, jako eko-pokrytce.

Na kritiku reagovala ve svém projevu na summitu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Uhlíková stopa letadel, kterými jsme přiletěli, nesmí být jediným výstupem letošní (konference) COP,“ řekla a vyzvala k přijetí konkrétních závazků. „Máme různé startovní pozice a cesty rozvoje, ale máme jeden společný cíl: zachovat naši planetu. Pojďme podle toho jednat,“ dodala Čaputová.

Chybějící bezbariérový přístup

Kritika se mimo jiné snesla i na absenci bezbariérového přístupu na konferenci. Izraelská ministryně pro energetiku Karine Elharrarová, která se pohybuje na vozíku, upozornila, že kvůli chybějícímu bezbariérovému přístupu se nemohla dostat na místo, kde summit probíhal. Ve svém příspěvku na twitteru politička vyjádřila lítost nad tím, že OSN bezbariérový přístup nezajistilo.

Elharrarová izraelským médiím popsala, že se nemohla dostat na místo konference, protože jedinou možností bylo buď jít pěšky nebo jet kyvadlovou dopravou, která ale nebyla uzpůsobena pro osoby pohybující se na vozíku. Venku před rozlehlým areálem strávila dvě hodiny, než se nakonec vrátila do hotelu v Edinburghu, vzdáleném 80 kilometrů.

Izraelský premiér Naftali Bennett podle nejmenovaného představitele izraelské delegace řekl, že pokud se ministryně nedostane ani na úterní jednání, nezúčastní se jich ani on. Bennett podle člena izraelské delegace o incidentu informoval britského předsedu vlády Borise Johnsona, který následně Elharrarovou pozval, aby se zúčastnila schůze mezi ním a jeho izraelským protějškem.

Britský velvyslanec v Izraeli na twitteru Elharrarové adresoval omluvu a napsal, že klimatická konference by měla být vstřícná a přístupná pro všechny. Lítost nad situací vyjádřil také náměstek britského ministra zahraničí James Cleverly. Elharrarová se na konferenci nakonec dostala na druhý pokus až dnes.

Autoři: ,