Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Koronavirem se na světě nakazilo již přes 20 milionů lidí, nejvyšší přírůstky infekcí má nyní Indie

Zdravotníci v ochranných oblecích v Indii. foto: Rafiq MaqboolČTK

Washington - Počet potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 už v globálním měřítku překonal 20 milionů. Uvádí to agentura Reuters i americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), jejichž pracovníci shromažďují oficiální údaje z celého světa. S nemocí covid-19, kterou virus způsobuje, je aktuálně v součtu všech národních statistik spojováno na 733 000 úmrtí.
  7:24

Známí nakažení v posledních týdnech přibývají tempem zhruba 250 000 za den, tedy nejrychleji od vypuknutí pandemie. Hranici deseti milionů podle Reuters globální bilance přesáhla 28. června.

Počet dosud nakažených koronavirem v USA překonal hranici pěti milionů

Denní počty hlášených obětí i při rekordních statistikách nákaz zůstávají nižší než v dubnu, kdy vrcholily epidemie v západní Evropě či v americkém státě New York. Tehdy se průměrný denní přírůstek světového součtu přes dva týdny držel nad 6000 úmrtími, zatímco v posledních dnech byl těsně pod touto hranicí.

Zdravotníci v ochranných oblecích.
Zdravotníci na Kypru.

Zemí s nejvyššími počty nově odhalených infekcí se v posledních dnech stala Indie, která čtyřikrát za sebou ohlásila více než 60 000 nových případů. Desetitisíce nakažených hlásí každý den také ve Spojených státech a v Brazílii, přičemž tyto dvě země a Indie dohromady evidují přes deset milionů případů. Skutečný počet lidí, kteří se tam nakazili koronavirem, je přitom pravděpodobně výrazně vyšší, neboť u velké části infikovaných se nákaza projevuje nanejvýš mírnými symptomy, zatímco jiným působí vážné zdravotní problémy.

Pandemie ve světe nepolevuje. USA i Brazílie hlásí desetitisíce nakažených

Nákazy ve světě rychle přibývají i v důsledku nepříznivého vývoje v Evropě, kde se řada zemí po uvolnění karanténních opatření potýká s rozmachem epidemie. Státy Evropské unie podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dohromady denně oznamují 10 000 až 15 000 nových případů.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus při pondělním brífinku uvedl, že pandemii lze dostat kontrolu, ale jedině tehdy, budou-li vlády přijímat opatření na zmírnění přenosu SARS-CoV-2 uvnitř populací. „Můj vzkaz je naprosto jednoznačný: potlačovat, potlačovat, potlačovat virus,“ citoval jej zpravodajský web BBC.

Výběr milníků šíření nového typu koronaviru

  • Nový typ koronaviru se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal z jedenáctimilionového města Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej. Celkový počet infikovaných ve světě překročil podle propočtů agentury Reuters hranici 20 milionů, obětí s nemocí covid-19 je podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) celosvětově asi 736 000, vyléčených je dosud přes 12 milionů.
  • Nákaza zasáhla podle JHU 188 zemí a území a rozšířila se na všechny kontinenty kromě Antarktidy. Posledním zasaženým světadílem byla Jižní Amerika, kde se nemoc poprvé vyskytla 25. února v Brazílii. Dalším ohniskem nákazy se po Číně stala Evropa, první případy zde lékaři ohlásili 24. ledna ve Francii.
  • Nyní jsou zemí s nejvíce nakaženými i nejvyšším počtem zemřelých dlouhodobě Spojené státy, které mají 328 milionů obyvatel. Podle JHU se v USA novým typem koronaviru nakazilo celkem přes pět milionů lidí, v souvislosti s covid-19 zemřelo přes 163 000 lidí, uzdravilo se asi 1 657 000 nemocných.
  • Druhou nejhůře zasaženou zemí v absolutním počtu nakažených (přes tři miliony lidí) i úmrtí (přes 101 000) je Brazílie, kde žije 209,5 milionu obyvatel. Odborníci nicméně upozorňují, že se virem SARS-CoV-2 nakazilo nejspíš ještě mnohem více Brazilců, než uvádějí oficiální statistiky; v zemi se totiž provádí málo testů.
  • Třetí nejvyšší počet nakažených od počátku pandemie pak eviduje Indie (přes 2,2 milionu nemocných). Poté následují Rusko, Jihoafrická republika a Mexiko. V počtu úmrtí spojených s covidem-19 je podle JHU třetí Mexiko následované Británií, Indií a Itálií.
  • V Evropě jsou nejvíce zasaženými zeměmi kromě Ruska, které hlásí podle JHU 890 799 případů, Španělsko (322 980) a Británie (313 390), která hlásí z Evropy nejvíce obětí (asi 47 000).
  • Nejpostiženější zemí v počtu nemocných v přepočtu na počet obyvatel je Katar (přes 39 000 nemocných na milion obyvatel), následují Francouzská Guyana (asi 27 800) a Bahrajn (26 000).
  • WHO kvůli epidemii vyhlásila 30. ledna globální stav zdravotní nouze, učinila tak teprve pošesté ve své historii. Za pandemii vyhlásila WHO šíření nákazy 11. března. Jedná se tak o druhou pandemii chřipkových virů ve 21. století, první byla pandemie prasečí chřipky v letech 2009 až 2010 při níž zemřelo na 18 500 lidí. Z chřipkových virů měla od začátku 20. století nejvíce obětí pandemie španělské chřipky, která si v letech 1918 až 1920 vyžádala na 40 milionů mrtvých.
  • Testy v ČR odhalily první tři případy nákazy koronavirem 1. března, všichni nakažení přicestovali z Itálie. Na konci téhož měsíce překročil počet lidí s prokázaným koronavirem číslo 3300. Do dnešního dne testy potvrdily 18 494 případů, celkem bylo testováno 751 790 lidí. První úmrtí člověka s koronavirem bylo ohlášeno 22. března, s nemocí covid-19 dosud zemřelo v Česku 390 lidí. Uzdravilo se 13.017 pacientů. Aktivně nemocných je 5088.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!