24. června 2014 7:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Golden Gate už nebude mostem sebevrahů. San Francisko chystá bariéry

Queen Mary 2 pluje pod slavným mostem Golden Gate v San Francisku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Queen Mary 2 pluje pod slavným mostem Golden Gate v San Francisku. | foto: ČTK

SAN FRANCISKO Známý most Golden Gate v San Francisku zřejmě přijde o svou pověst místa vyhledávaného sebevrahy. Úřady po letech odkladů a diskusí sehnaly dostatek peněz na stavbu bariéry, která by znemožnila lidem skákat z této vysoké stavby klenoucí se přes místní zátoku. Ročně tu podle agentury AP dobrovolně ukončí život desítky lidí.

"Průměrně tak jednou za týden někomu zabráníme skočit z tohoto mostu. Průměrně dvakrát za měsíc někdo zemře, když skočí," odhadl šéf úřadu zodpovídajícího za provoz mostu Dennis Mulligan.

Kvůli této černé bilanci sehnal úřad z různých zdrojů 76 milionů dolarů (přes 1,5 miliardy korun), které mají pokrýt náklady na vybudování "protisebevražedných" bariér. Vedení úřadu bude o samotném zahájení stavby rozhodovat tento pátek.

Během loňského roku z mostu skočilo 46 lidí

K podobnému opatření sáhla v minulosti například Praha v případě Nuselského mostu. V San Francisku však řadu let projekt narážel na problémy nejen kvůli nedostatku peněz, ale rovněž kvůli nesouhlasu řady lidí se stavbou bezpečnostní bariéry, která podle nich zhyzdí vzhled ikonické stavby.

Jen v loňském roce ukončilo skokem z mostu Golden Gate život 46 lidí. Od jeho otevření v roce 1937 to podle AP bylo již na 1400 sebevrahů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!