17. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Golfový‘ prezident Trump na hřišti přeběhl předchůdce. Sliboval, že nebude hrát

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
Golf na Floridě s japonským premiérem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Golf na Floridě s japonským premiérem | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Pokud už někde americký prezident Donald Trump někde předčil předchozí rezidenty Bílého domu, tak na golfovém hřišti. Sečtete-li dny, které američtí prezidenti strávili na ‚greenu‘ během prvních 85 dnů od inaugurace, trumfnul s přehledem Baracka Obamu, George Bushe i Billa Clintona.

„Budu pracovat pro vás. Nebudu mít čas hrát golf,“ řekl Trump davu svých nadšených příznivců ve Virginii, když se ještě ucházel o post hlavy Spojených států. Již předtím léta kritizoval Baracka Obamu právě za to, že podle něj plýtvá příliš času hraním golfu.

Za prvních 85 dní od inaugurace však celkem travnatá hřiště navštívil již osmnáctkrát. V porovnání Barack Obama ani George Bush nestihli ve stejném období golf ani jednou a Bill Clinton pouze třikrát, spočítal server The New York Times.

Podle korespondenta CBS News v Bílém domě Marka Knollera hrál Trump golf s jistotou alespoň třináctkrát. Obama si podle něj během prvních 100 dnů v Bílém domě zahrál golf jednou, během dvou volebních období se ale počet Obamových návštěv golfových hřišť vyšplhal na 333.

Není neobvyklé, že američtí prezidenti stráví několik víkendů ze svých prvních 100 dní v úřadu mimo Bílý dům. Obvykle volí mezi svými soukromými rezidencemi a Camp Davidem, oficiálním letním sídlem prezidenta USA v blízkém Marylandu.

Donald Trump
Na Floridě bylo při návštěvě japonského premiéra a jeho manželky slunečné...

Trump namísto toho ale již sedmkrát odletěl na Floridu, což si sklidilo kritiku již před časem, jelikož každá taková cesta Air Force One stojí přes tři miliony dolarů. Jde přitom o částku, která putuje výhradně z veřejných peněz.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer na negativní ohlasy vzkázal, že ať je Trump kdekoli, „aparát Bílého domu si vozí s sebou.“

Trump prý navíc golfu využívá k pěstování dobrých vztahů s významnými státníky, jako tomu bylo například během návštěvy japonského premiéra Shinza Abeho. Identitu většiny Trumpových společníků při golfu ale Bílý dům nezveřejňuje, tudíž to nelze potvrdit.

proPavlína Procházková
  • 21Diskuse