Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gorbačov: Putinova strana připomíná nejtvrdší komunismus

Svět

  14:21
MOSKVA - Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov vidí v nynější revoltě arabského světa proti autoritářským režimům obdobu své "perestrojky". Nespokojen i s poměry v dnešním Rusku, které zatím ušlo jen "půl cesty" k demokracii. Mocenský monopol vládnoucí strany Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina podle Gorbačova připomíná nejhorší rysy komunismu.

Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. foto: Hynek GlosLidové noviny

Nelíbí se mu ani Putinovy výroky, že před volbami v roce 2012 s prezidentem Dmitrijem Medveděvem vyberou příštího prezidenta. "To není Putinova věc, rozhodnout by měli lidé, kteří budou volit. Cožpak jiní ani nesmějí kandidovat? Myslím, že je to stejná nafoukanost, která zahubila i mne," poznamenal.

Připomněl, jak svého času bezstarostně odletěl na dovolenou, protože se domníval, že všechny pokusy o svržení odvrátil a že má dohody o novém uspořádání Sovětského svazu, o protikrizovém plánu a o reformě vládnoucí strany v kapse. Situace však využili jeho odpůrci k pokusu o komunistický puč, po kterém ztratil moc, a tak se s odstupem doby domnívá, že místo dovolené měl raději utratit miliardy za dovoz zboží na prázdné pulty. A v narážce na dvě Putinova období v Kremlu dodal, že prezident by měl zastávat nejvýše dva mandáty.

Domýšlivý Putin
"To, co se děje, nikdo nenachystal. Odehrává se proces, podobně jako tomu bývalo u nás po roce 1989, kdy lidé vyšli do ulic... Totéž se teď odehrává na Blízkém východě. Svět se mění," řekl dnes Gorbačov novinářům. V paralele k dlouhověkým arabským vládcům typu egyptského prezidenta Husního Mubaraka připomněl i případy východoněmeckého a bulharského vůdce Ericha Honeckera a Todora Živkov, kteří veškeré změny tak dlouho odmítali, až je smetla lidová revolta, které sovětské vedení ponechalo volný průběh.

Podobně i teď v pozadí událostí v severní Africe a na Blízkém východě vidí bývalý prezident především touhu lidí po svobodě. Za hlavní považuje vyhnout se krveprolití. Varoval také Západ před rozehráváním velmocenských her.

Gorbačov dnes před dav novinářů předstoupil před blížícími se osmdesátinami, které oslaví v rodinném kruhu počátkem března v Moskvě a pak 30. března v Londýně. Na oslavy pozval i "nejvyšší náčelníky", ale je už jejich věcí, zda pozvání využijí.

"Se životem jsem spokojen. I když jsem svého času napsal, že reformátoři nebývají šťastní, měl jsem šťastný osud," poznamenal. "Fyzické síly ztrácím, ale duch vítězí," dodal.

Gorbačov si svými reformami, které ve svém důsledku vedly k zániku Sovětského svazu, vysloužil renomé hlavně na Západě, zatímco v Rusku mu mnozí lidé neodpustili zánik supervelmoci a i pokus omezit nadměrné holdování alkoholu.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat