17. října 2019 9:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Gorila je teď Ficovou kauzou, obří korupční aféra ožila, reaguje slovenský tisk na odposlechy

Robert Fico. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico. | foto: Reuters

Bratislava Obří politická korupční aféra na Slovensku z doby před více než deseti let ožila. Píší to ve čtvrtek slovenské noviny po úniku odposlechů ze schůzek šéfa finanční skupiny Penta Jaroslava Haščáka s politiky a úředníky, na kterých podle záznamu přebírali provize za privatizaci podniků i informace o politickém zákulisí.

Listy připomenuly, že jediným z nyní aktivních politiků, který se v odposlouchávaném bytě s Haščákem setkal, byl tehdejší opoziční politik, předseda strany Směr-sociální demokracie a pozdější trojnásobný premiér Robert Fico. Nahrávka podle tisku potvrzuje obsah dokumentů popisujících zmíněné schůzky Haščáka, které někdo zveřejnil na internetu už v roce 2011.

„Gorila popisuje obrovskou korupci, ke které mělo docházet v roce 2006 za druhé vlády Mikuláše Dzurindy, ale vrásky na čele může dělat i předsedovi Směru Robertu Ficovi,“ napsal nejčtenější slovenský list Nový čas. Dodal, že Fico zmíněnou korupční aféru s názvem Gorila označoval za kauzu Dzudindovy vlády.

„Kromě obsahu rozhovorů je Gorila děsivá i pro svůj věk, má 15 let. Od zveřejnění přepisu uplynulo téměř osm let a stát, který měla většinou pod kontrolou vláda Směru, ji pořádně nevyšetřil, ignoroval, nebo odstavil ty, co o její vyšetření usilovali,“ uvedl deník Sme.

Podle listu Pravda z přepisů rozhovorů ale nevyplývá nic, co by Fica usvědčovalo z korupčního chování. Dodal, že pokud je záznam pravdivý, největší Ficova vina je, že na schůzku s Haščákem do odposlouchávaného bytu šel. „Na celé Gorile je ovšem nejděsivější to, že finanční žraloky nikdo sice nevolil, a proto nemají ani žádnou legitimitu, ale navzdory tomu se různými pokutními způsoby pokoušejí ovlivňovat chod státu,“ napsala Pravda.

List Denník N naopak soudí, že Gorila je v současnosti zejména Ficovou kauzou. „Slyšíme ho, jak hovoří s Haščákem. Slyšíme jeho bývalého tajemníka Františka Határa, jak hovoří o černých penězích pro Směr. Slyšíme jak se radí, konzultují své plány. Robert Fico a Jaroslav Haščák z Penty,“ dodal.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.