Izraelské ministerstvo zahraničí v úterý ráno uvedlo, že Thunbergová už je na cestě zpět do Francie, přes kterou se má vrátit do vlasti. Podle resortu odletěli z Ben Gurionova letiště také další tři lidé z jachty Madleen.
„Byl to únos v mezinárodních vodách,“ řekla Thunbergová po svém přistání v Paříži. Zároveň vyzvala k okamžitému propuštění všech zbylých členů posádky a k podpoře strádajících obyvatel Pásma Gazy. Po zadržení v Izraeli byla podle ní situace posádky lodi chaotická, „nedala se však v žádném případě srovnat s tím, čím si nyní procházejí lidé v Palestině, zvláště v Gaze“.
Švédská aktivistka už po zadržení lodi zveřejnila vzkaz: „Vyzývám všechny své přátele, rodinu a kamarády, aby vyvíjeli tlak na švédskou vládu, aby mě a ostatní co nejdříve propustila.“
„Ti, kteří odmítnou podepsat dokumenty o deportaci a opustit Izrael, stanou před soudem, aby v souladu s izraelským právem rozhodl o jejich vyhoštění,“ uvedlo izraelské ministerstvo, jež také zveřejnilo fotografie mladé Švédky sedící v letadle. Všichni zadržení se podle úřadu na letišti setkali s diplomatickými pracovníky svých zemí.
Osm zbylých členů posádky odmítlo souhlas s vyhoštěním podepsat a o jejich osudu tedy rozhodne izraelský soud. Dokument podepsali dva ze šesti Francouzů z lodi, s nimiž na letišti hovořili francouzští diplomaté, řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Další čtyři včetně europoslankyně Rimy Hassanové podle ministra souhlas s deportací nepodepsali.
Diplomacie blízkovýchodní země psala o lodi s humanitární pomocí jako o „selfie jachtě“, která veze celebrity. „Nešlo o humanitární pomoc. Byl to instagramový aktivismus,“ řekl mluvčí izraelské vlády David Mencer.
„Izrael mezitím za poslední dva týdny dodal více než 1 200 nákladních aut. Kdo tedy skutečně krmí Gazu a kdo krmí své vlastní ego? Greta nepřivážela pomoc, ale sebe.“
„Existují způsoby, jak doručit pomoc do Pásma Gazy – nezahrnují instagramové selfie,“ dodalo izraelské ministerstvo zahraničí.
Aktivisté se vydali protestovat proti izraelské vojenské operaci v Gaze a proti omezením vstupu humanitární pomoci. Obojí způsobilo, že území, kde žijí asi dva miliony Palestinců, hrozí hladomor.
Loď Madleen vyplula z Itálie 1. června. Na palubě vezla rýži a dětskou výživu. Na palubě byli občané Brazílie, Francie, Německa, Nizozemska, Španělska, Švédska a Turecka – mezi nimi i Rima Hassanová, francouzská poslankyně Evropského parlamentu, či Omar Faiad, francouzský novinář z Al-Džazíry.
„Greta by měla chodit na hodiny zvládání hněvu“
Izrael tvrdí, že jeho blokáda Gazy je nezbytná, aby zabránil přísunu zbraní k tamním bojovníkům Hamásu.
V neděli šéf izraelské diplomacie Israel Kac varoval, že jeho země zakročí proti jakémukoli pokusu o prolomení blokády. Aktivisté ale tvrdí, že námořní blokáda je nezákonná, a Kacovo prohlášení popisují jako typické chování Izraele, který vyhrožuje nezákonným použitím síly proti civilistům a snaží se toto násilí ospravedlnit pomluvami.
Americký prezident Donald Trump na dotaz ohledně plavby Thunbergové v Bílém domě odpověděl: „Myslím, že by měla chodit na hodiny zvládání hněvu. To je moje hlavní doporučení pro ni.“ Popsal klimatickou aktivistku jako „mladou, rozzlobenou osobu“, ale dodal: „Nevím, jestli je to skutečný hněv.“
Izrael nedávno začal po tříměsíční pozemní blokádě pouštět do Gazy omezenou pomoc a upřednostňuje její distribuci prostřednictvím Humanitární nadace pro Gazu, která je podporována Izraelem a USA, ale široce odsuzována humanitárními skupinami.
Izrael zahájil vojenskou razii v Gaze v reakci na bezprecedentní přeshraniční útok vedený Hamásem na Izrael 7. října 2023, při kterém bylo zabito přibližně 1 200 lidí a 251 dalších bylo vzato jako rukojmí. Podle ministerstva zdravotnictví vedené Hamásem, bylo od té doby v Gaze zabito nejméně 54 880 lidí.