Závody psích spřežení a památky. Grónsko pro druhou dámu USA oficiality nechystá

Autor: ,
  22:25
Chystaná cesta manželky viceprezidenta Spojených států Ushy Vanceové a poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Mikea Waltze do Grónska není příliš vhodná, prohlásil v rozhovoru s televizí TV2 dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen. Poukázal na to, že i když je návštěva tohoto dánského autonomního území vydávána za soukromou, v Grónsku se z toho stalo politické téma.
Usha Vanceová během kampaně svého manžela v Severní Karolíně (14. září 2024)

Usha Vanceová během kampaně svého manžela v Severní Karolíně (14. září 2024) | foto: ČTK

Americký prezident Donald Trump opakovaně projevil zájem Grónsko připojit k USA. V nedávném projevu v Kongresu USA sice uznal právo Grónska na sebeurčení, zároveň ale řekl, že Spojené státy toto území „tak či onak“ získají. Dánsko trvá na tom, že o své budoucnosti si rozhodnou Gróňané sami.

Rasmussen v pondělí řekl, že cesta do USA přichází v nevhodnou dobu, protože Grónsko po volbách ještě nemá novou vládu. Grónský premiér Múte Egede návštěvu označil dokonce za provokaci.

Dánský ministr zahraničí rovněž řekl, že v Grónsku není plánováno žádné oficiální setkání dánských představitelů se členy americké delegace. „To by totiž tu návštěvu jen povýšilo na něco jiného, než oficiálně je, jak říkají sami Američané,“ řekl. Poznamenal, že manželka amerického viceprezidenta se zjevně začala nově zajímat o závody psích spřežení.

Bílý dům v prohlášení sdělil, že Vanceová chce sledovat závody a také si prohlédnout místní památky. Doprovázet ji budou mimo jiné Waltz a ministr energetiky Chris Wright. Cestu zahájí ve čtvrtek, návrat do USA je plánován v sobotu.

Ostrov býval do 50. let minulého století dánskou kolonií a v roce 1979 získal částečnou autonomii, když vznikl jeho parlament. Kodaň má stále pod kontrolou zahraniční záležitosti, obranu či měnovou politiku Grónska. V roce 2009 získalo Grónsko možnost vyhlásit plnou nezávislost na základě referenda.

14. března 2025