Provokace a demonstrace síly, zuří Gróňané kvůli návštěvě z USA

Autor: ,
  10:09aktualizováno  11:12
Za provokaci označil grónský premiér Múte Egede nadcházející návštěvu manželky viceprezidenta USA Ushy Vanceové, kterou doprovodí poradce prezidenta pro národní bezpečnost Mike Waltz a ministr energetiky Chris Wright. Cesta amerických představitelů do Grónska v době, kdy se prezident Donald Trump odmítá vzdát myšlenky na anexi tohoto dánského území, v zemi vyvolává pobouření.
Usha Vanceová během kampaně svého manžela v Severní Karolíně (14. září 2024)

Usha Vanceová během kampaně svého manžela v Severní Karolíně (14. září 2024) | foto: ČTK

„Jediným účelem návštěvy je předvést nám demonstraci síly a tento signál nesmí být špatně pochopen,“ řekl premiér Egede v nedělním rozhovoru s grónskými novinami Sermitsiaq. Delegaci vysokých úředníků ze Spojených států označil za „vysoce agresivní“.

Zvláště ho popudila účast Waltze. „Co dělá poradce pro národní bezpečnost v Grónsku? Waltz je Trumpův důvěrný a nejbližší poradce a už jen jeho přítomnost v Grónsku jistě přiměje Američany, aby uvěřili v Trumpovu misi. Proto se tlak po této návštěvě ještě zvýší,“ dodal Egede.

Jiní grónští oficiální představitelé si stěžují na nevhodné načasování návštěvy a poukazují na to, že v Grónsku se právě uskutečnily parlamentní volby a ještě ani nebyla sestavena nová vláda.

„Američané dobře vědí, že jsme uprostřed vyjednávání o nové vládě. To opět ukazuje nedostatek respektu ke grónskému lidu,“ řekl Jens-Frederik Nielsen, předseda strany Demokraté, která ve volbách zvítězila.

Gróňané jsou vůči Trumpovým záměrům stále obezřetnější. Nedávný průzkum veřejného mínění ukázal, že naprostá většina obyvatel ostrova, který leží u Severního ledového oceánu a je z větší části pokryt ledem, si nepřeje, aby se stal součástí Spojených států. Přesto mnozí z nich vyjádřili také přání zlepšit vztahy s Washingtonem.

Až dosud se většina grónských představitelů snažila balancovat na tenké hraně mezi prosazováním svrchovanosti a snahou neznepřátelit si Trumpa, napsal list The New York Times (NYT).

USA by mohly těžit ze strategické polohy Grónska a jeho bohatých nerostných zdrojů. Ostrov leží na nejkratší trase z Evropy do Severní Ameriky, což je životně důležité pro americký protiraketový systém.

Spolupráce založená na suverenitě

Vlády Grónska i Dánska opakovaně vyjádřily s plány na americkou anexi Grónska nesouhlas. Dánská premiérka Mette Frederiksenová v písemném komentáři reagujícím na zprávu o návštěvě dala jasně najevo, že nejde o cestu, o kterou by Dánsko nebo Grónsko prosilo.

„Návštěva ze Spojených států nemůže být vnímána odděleně od veřejných prohlášení, která zazněla,“ uvedla premiérka a dodala: „Tuto záležitost bereme vážně.“ Dánsko chce podle ní s USA spolupracovat, ale měla by to být spolupráce založená na „základních pravidlech suverenity“.

Vanceová a její delegace navštíví Grónsko ve čtvrtek. Viceprezidentova manželka si chce prohlédnout historické památky, seznámit se s historií tohoto území a zúčastnit se národního závodu psích spřežení.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Waltz a ministr energetiky Wright navštíví americkou vojenskou základnu, uvedl nejmenovaný americký představitel, kterého citoval The Guardian. Delegace se vrátí do USA 29. března.

Ostrov býval do 50. let minulého století dánskou kolonií a v roce 1979 získal částečnou autonomii, když vznikl jeho parlament. Kodaň má stále pod kontrolou zahraniční záležitosti, obranu či měnovou politiku Grónska. V roce 2009 získalo Grónsko možnost vyhlásit plnou nezávislost na základě referenda.

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...