Otevření mrakodrapů nového podnikatelského centra Groznyj-City s "největšími hodinami světa" o průměru 14 metrů doprovázela velká show, které se účastnily i některé světové hvězdy. Přijel například hrdina akčních filmů Jean-Clauda Van Damme či houslistka Vanessa Mae. A další hvězdy showbyznysu mají přijet vzápětí.
"Den města v Grozném oslavili jako událost světového významu. Zatímco mrakodrapy Moscow-City zamrzly kdesi v polovině plánů, Groznyj světovou krizi nezaznamenal," uvedla televize NTV.
Mrakodrapy však nejsou jedinou změnou v Grozném: čerstvě opravená hlavní městská třída (přejmenovaná z Leninovy na Kadyrovovu) byla osázena osmi tisícovkami rostlin z různých končin světa.
Nová nemocnice je samozřejmě největší na Kavkaze a vybavena je nejmodernější technikou. O televizoru a ledničce pro každého z 600 pacientů nemluvě.
"Odněkud se berou. Alláh je dává," objasnil čečenský vládce novinářům, odkud se vzaly peníze. Ale podle úředních statistik je region největším příjemcem federálních dotací, a to Groznyj požaduje téměř půl bilionu rublů (asi 285 miliard Kč) na nové projekty do roku 2025.
Kadyrov před pár dny sliboval na svátek i světoznámé hvězdy včetně zpěvačky Shakiry. Ta však zvěst hned dementovala a Kadyrov připsal absenci zpěvačky "pomluvám" na adresu režimu, který podle ochránců lidských práv své odpůrce nechává unášet a zabíjet.
Kamery ruské televize ale ukázaly houslovou virtuózku Vanessu Mae, která má podle bulváru prý za koncert dostat půl milionu dolarů, a hrdinu akčních filmů Jeana-Clauda Van Damma. V Grozném se podle médií čekají i hollywoodské hvězdy Kevin Costner, Hilary Swanková a Eva Mendesová.
V komentářích ruských médiích se mísí odpor k čečenskému vládci s obdivem, nakolik zvelebil město zničené za válek s ruskými vojsky. Podle televize Rossija 24 by ještě před deseti lety bylo zapotřebí bujné fantazie k výhledu, jaký se nyní naskýtá z heliportu na střeše nejvyššího mrakodrapu, který v Grozném vyrostl za pouhé tři roky. Ale na stavbu osobně dohlížela hlava republiky. "Aby lidé, dívající se na televizi, si nemysleli, že je jinde líp než u nás," objasnil Kadyrov.
"Na světě, a tím spíše v Rusku, se najde jen málo lidí, kteří si k pětatřicátinám mohou darovat město," poznamenal internetový list gazeta.ru.
Celé Čečensko prý vypadá tak, jakoby ve válce s Ruskem zvítězilo, a Kadyrov se stal nejen nejúspěšnějším z regionálních vládců, ale i příkladným reformátorem. Ale účet za vše poslal do Moskvy, a tak je jasné, jak to myslel s přáním učinit z Vladimira Putina prezidenta na věky věků. "Putin stvořil Ramzana ke svému obrazu a v tom spočívá tajemství Kadyrovovy dlouhověkosti (v čele Čečenska). Dokud bude Putin, bude i Ramzan. A Putin se k odchodu nechystá," objasnil Moskovskij komsomolec.
Ramzan KadyrovKadyrov na jednu stranu zavedl přísné islámské zákony a například zakázal alkohol, sám si ale nic neodpírá. S jeho vládnutím jsou spojené kruté, mafiánské metody a budování kultu osobnosti. Sbírá auta drahých značek a historické zbraně, pořídil si lva a obléká se jen do značkových modelů. Tvrdí, že mu to financují přátelé a že mu pomáhají i stoupenci zesnulého otce. V Moskvě provolávají Kadyrovovi slávu za to, jak disciplinovaně Čečenci volí vládní Putinovu stranu Jednotné Rusko. Kreml těší i to, že podle údajů Kadyrovova statistického úřadu (osobně dohlíží na chod všech vládních institucí v Čečensku, včetně škol, nemocnic, soudů atd.) se za poslední roky snížila nezaměstnanost ze 77 na zhruba 25 procent. |