26. května 2014 9:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Litevská prezidentka Grybauskaitéová obhájila post ziskem 58 procent

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová | foto: Reuters

VILNIUS Dosavadní litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová úřad obhájila jasným vítězstvím v nedělním druhém kole prezidentských voleb se ziskem 57,9 procenta hlasů. Vyplývá to z konečných výsledků, které litevská volební komise zveřejnila v noci na pondělí.

Grybauskaitéová zůstává na dalších pět let prezidentkou pobaltské země, která je členem EU i NATO. Favorizovaná hlava státu při obhajobě postu porazila svého soupeře, bývalého ministra financí Zigmantase Balčytise. Nynějšího europoslance za litevskou sociální demokracii podpořilo 40,1 procenta hlasujících.

Grybauskaitéová, která i tentokrát kandidovala jako nezávislá, je stoupenkyní přechodu země na evropskou měnu, kterou chce Litva zavést příští rok.

Volební účast v litevských prezidentských volbách činila 47,3 procenta oprávněných voličů. Souběžně s prezidentskými volbami Litevci v neděli rozhodovali i o svých zástupcích v Evropském parlamentu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!