30. ledna 2019 7:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Guaidó nesmí z Venezuely. Nejvyšší soud zakázal opozičnímu lídrovi vycestovat

Šéf venezuelské opozice Juan Guaidó se prohlásil prezidentem země. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf venezuelské opozice Juan Guaidó se prohlásil prezidentem země. | foto: ČTK/AP

Caracas Venezuelský nejvyšší soud ve středu zakázal opozičnímu lídrovi Juanu Guaidóovi vycestovat ze země a obstavil mu účty. Informovala o tom agentura AP. O vydání příslušného předběžného opatření soud jen několik hodin před verdiktem požádal generální prokurátor Tareck William Saab. Saab i samotný nejvyšší soud jsou považováni za příznivce autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, jehož mandát opoziční lídr zpochybňuje.

Guaidó, který stojí v čele parlamentu ovládaného opozicí, se minulý týden prohlásil za úřadujícího prezidenta Venezuely. Opozice, stejně jako řada amerických zemí, včetně USA, neuznávají legitimitu nového mandátu autoritářského prezidenta Madura, který začal 10. ledna. Guaidóa, který má v plánu uspořádat nové volby, podporují lidé na masových protivládních demonstracích. Stojí za ním i dvě desítky amerických zemí nebo EU, naopak Rusko, Čína, Írán nebo Turecko podporují Madura.

Během protestů proti Madurovi podle OSN zemřely už čtyři desítky lidí, stovky dalších byly zatčeny.

Generální prokurátor v úterý oznámil, že bylo zahájeno vyšetřování Guaidóa kvůli násilným činům, jichž se dopustil od 22. ledna. Neuvedl však, z jakých konkrétních trestných činů je opoziční politik podezřelý.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz