8. července 2019 7:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Opozice bude jednat s venezuelskou vládou. Potřebujeme svobodný volební proces, říká Guaidó

Mladá tvář Venezuely, Juan Guaidó. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladá tvář Venezuely, Juan Guaidó. | foto: ČTK

Caracas Zástupci venezuelské opozice se na karibském ostrově Barbados setkají s představiteli vlády prezidenta Nicoláse Madura, budou spolu jednat o řešení politické krize v zemi. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na prohlášení opozičního vůdce Juana Guaidóa. Kdy by se měla schůzka uskutečnit, zatím není jasné.

Guaidó ve svém prohlášení zdůraznil, že jakékoli rozhovory musí vést k trvalému řešení krize a nemohou být jen využity vládnoucí socialistickou stranu k tomu, aby „tak získala čas“. „Venezuelský lid, naši spojenci a světové demokracie uznávají potřebu skutečně svobodného a transparentního volebního procesu, který nám umožní překonat krizi a vybudovat produktivní budoucnost,“ oznámila Guaidóova kancelář bez uvedení data možné schůzky. Jednání zatím nekomentovalo ani venezuelské ministerstvo informací, napsala agentura Reuters.

Venezuela se v posledních letech nachází v hluboké ekonomické krizi, kterou provází nedostatek potravin, pohonných hmot i léčiv. Zemi kvůli tomu během několika let opustily čtyři miliony lidí, tedy celá desetina populace. 

Odpor proti autoritářskému prezidentovi Madurovi v lednu oživil předseda parlamentu Guaidó, když se prohlásil za prozatímního prezidenta, načež jej jako právoplatnou hlavu státu uznaly desítky zemí včetně Spojených států. Maduro podle něj v loňských prezidentských volbách zvítězil neregulérně díky tomu, že vícero jeho soupeřů nemohlo kandidovat. Opoziční hnutí ale v posledních týdnech stagnuje a většina špiček armády zůstává věrná Madurovi.

Guaidó trvá na tom, že podmínkou pro jakékoli vyjednávání s vládou musí být vypsání předčasných voleb. To ale zatím Maduro odmítá. Kromě toho Guaidó zmiňuje další dva cíle, kterých by chtěl v jednáních dosáhnout: odchod Madura z funkce a ustanovení přechodné vlády.

Poslední dvě kola jednání mezi opozicí a vládou zprostředkovaná norskou diplomacií, která se konala letos v květnu, žádné konkrétní výsledky nepřinesla. Guaidó 7. června prohlásil, že opozice další setkání s Madurem v Oslu neplánuje. Na konci června se ale objevily informace, že rozhovory budou pokračovat.

ČTK