30. dubna 2019 13:47, aktualizováno  22:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Guaidó vyrazil do ulic s ozbrojenci. Prezidenta Madura chce svrhnout s pomocí vojáků i demonstrantů

Jeden z vojáků na straně Juana Guaidóa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z vojáků na straně Juana Guaidóa. | foto: ČTK

Caracas Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó, který se v lednu prohlásil za prezidenta a usiluje od té doby o svržení Nicoláse Madura, v úterý vyzval armádu, aby se připojila ke konečné fázi tohoto úsilí. Ministr zahraničí Jorge Arreaza řekl, že nejde o puč vedený armádou, a USA označil za organizátory, kteří dávají Guidóovi pokyny.

Za Guaidóa se postavily země, které ho podporovaly od počátku a v jejichž čele stojí USA. Rusko, jež je Madurovým spojencem, naopak opozici obvinilo z násilné konfrontace, provokování nepokojů a snahy zavléct do incidentů armádu.

Maduro tvrdí, že jsou mu armádní velitelé stále věrní, a vyzval národ k mobilizaci pro zajištění vítězství míru.

Guaidó se ráno objevil u vojenské základny na okraji Caracasu v doprovodu mužů v uniformách. Zveřejnil video, na němž říká, že v úterý začala rozhodující fáze převzetí moci. „Armáda je na straně lidu a na straně ústavy,“ tvrdí Guaidó na záznamu. Na středu svolal demonstraci, která má být rozhodující pro konec Madurova autoritářského režimu.

Venezuelský opoziční lídr Juan Guaidó oznámil, že začala závěrečná fáze svržení...
Slzný plyn se opět objevil v ulicích Caracasu.

Podle Reuters se ke Guaidóovi a jeho vojenskému doprovodu připojilo u základny několik set civilistů a bezpečnostní složky na ně střílely slzný plyn. Po krátké přestřelce palba ustala, Guaidó z místa asi po třech hodinách odjel. Agentura AP napsala, že prozatím nic nenaznačuje, že by se armáda chystala k revoltě. Ministr obrany Vladimir Padrino prohlásil, že vojáci stále brání ústavu a úřady a hlásí se v kasárnách a na základnách. Madura přišlo k jeho paláci podpořit několik set lidí.

Guaidóův zástupce ve Washingtonu vyzval Venezuelany, aby „zůstali v ulicích“. Situace na místě není příliš přehledná. Televize Reuters zveřejnila snímky, na nichž je vidět auta národní gardy, jak najížděla do demonstrantů u vojenské základny v Caracasu. Lidé na auta házeli kamení a strkali do nich holemi.

Guaidó oznámil, že začala závěrečná fáze svržení Madurovy vlády. Uvedl to na videu, obklopen několika vojáky a po boku s opozičním lídrem Leopoldem Lópezem, který je už dva roky v domácím vězení. Podle několika zdrojů je ale už López na svobodě díky vojákům loajálním Guaidóovi.

Video bylo natočeno v úterý ráno na vojenské letecké základně Franciska Mirandy, nazývané též La Carlota, na okraji Caracasu. Základna leží ve stejné čtvrti, z níž venezuelský ministr komunikací Jorge Rodríguez v úterý hlásil potlačování menší skupiny zrádců režimu. Opoziční televize TV Venezuela posléze zveřejnila video z okolí letecké základny, na němž jsou vidět skupiny lidí a vojáků a kouř.

30.dubna 2019 v 13:19, příspěvek archivován: 30.dubna 2019 v 13:43

VIDEO: Tear gas is being fired near the air base "La Carlota", which is under the control of forces loyal to Guaid?. #Venezuela https://t.co/Y3piEeRpOA

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Tear gas is being fired near the air base "La Carlota", which is under the control of forces loyal to Guaidó. #Venezuela https://t.co/Y3piEeRpOA

Podle Reuters se několik mužů v uniformách, kteří doprovázeli Guaidóa, zúčastnilo před základnou přestřelky s vojáky podporujícími Madura. Tři hodiny po Guaidóově oznámení u základny nebyla patrná žádná vojenská aktivita a nejsou ani zprávy o zraněných z předchozí přestřelky. 

Ministr obrany Padrino řekl, že odmítá „toto pučistické hnutí, jehož cílem je rozpoutat násilí“. Dodal, že armáda „nadále rozhodně brání ústavu a legitimní úřady“ a že všechny vojenské jednotky v celé zemi „se hlásí jako normálně“ ve svých kasárnách a základnách.

„Rozhodující fáze převzetí moci začala v úterý. Armáda je na straně lidu a na straně ústavy,“ uvedl Guaidó na videu natočeném den před velkou demonstrací, kterou už dříve svolal na 1. května. 

Ta má být podle něj i podle některých analytiků rozhodující pro konec Madurova autoritářského režimu.

„Jako prezident Venezuely a legitimní šéf ozbrojených sil vyzývám všechny vojáky, aby nás podpořili v souladu s ústavou v tomto nenásilném boji,“ uvedl na videu Guaidó, který se letos v lednu z pozice šéfa parlamentu prohlásil prezidentem. Učinil tak poté, co poslanci neuznali nový Madurův mandát s tím, že vzešel z nesvobodných voleb.

30.dubna 2019 v 13:11, příspěvek archivován: 30.dubna 2019 v 13:48

VIDEO: Military around Caracas #Venezuela Coup right now ?????? https://t.co/4OjdEp8wjj

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Military around Caracas #Venezuela Coup right now https://t.co/4OjdEp8wjj

Guaidó po Lópezově boku také uvedl, že má podporu mnoha vojáků. López patří k nejznámějším lídrů venezuelské opozice, za protivládní protesty z roku 2014 byl odsouzen ke 13 letům a devíti měsícům vězení za podněcování násilí. Několik let strávil za mřížemi, než byl v létě 2017 poslán do domácího vězení.

Představitelé řady zemí vyzvali k pokojnému přechodu Venezuely k demokracii v reakci na úterní události v této jihoamerické zemi. Lídr venezuelské opozice a šéf parlamentu Juan Guaidó, který se od ledna snaží svrhnout autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, vyzval armádu, aby podpořila závěrečnou fázi svržení vlády. Do ulic Caracasu poté vyšli příznivci Guaidóa.

„Vyzýváme vojáky a lid Venezuely, aby se postavili na správnou stranu, odmítli diktaturu a uzurpování moci Madurem. Společně za svobodu a demokracii v čele s prezidentem Guaidóem,“ napsal v úterý na Twitteru kolumbijský prezident Iván Duque, jehož vláda úterý navrhla mimořádnou schůzku takzvané Limské skupiny. Ta sdružuje patnáctku amerických zemí a vznikla v létě 2017 právě kvůli obnovení demokracie ve Venezuele.

Kolumbie a USA podporují Guaidóa

Kolumbie spolu s USA stojí v čele mezinárodního diplomatického úsilí o svobodné volby ve Venezuele a podporuje Guaidóa, který se v lednu z pozice šéfa parlamentu prohlásil prezidentem. Učinil tak poté, co poslanci neuznali nový mandát Madura kvůli nesvobodným volbám.

Také bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton úterý vyzval venezuelskou armádu, aby podpořila opozici.  Bolton rovněž apeloval na venezuelského ministra obrany Vladimira Padrina, předsedu venezuelského nejvyššího soudu Maikela Morena a velitele prezidentské gardy Ivána Hernándeze Dalu, aby dostáli svým závazkům a zajistili poklidné předání moci Guaidóovi. Podle Boltona tato trojice vrcholných venezuelských činitelů souhlasila během uplynulých rozhovorů s opozicí, že Maduro musí z funkce odejít.

„Musí být připraveni jednat toto odpoledne a tento večer, aby přivedli další vojenské síly na stranu prozatímního prezidenta,“ řekl Bolton. Rovněž poznamenal, že nynější situace v zemi není pučem, neboť Guaidó je řadou zemí včetně USA uznáván jako prozatímní prezident.

O zapojení venezuelské trojice do snahy o obnovu ústavního pořádku v zemi hovořil podle Reuters rovněž zvláštní americký zmocněnec pro Venezuelu Elliott Abrams. „Konají se zajímavá jednání Venezuelanů uvnitř režimu a mimo režim o návratu k ústavě,“ řekl Abrams. „Vyjednávali dlouho o způsobech obnovy demokracie, ale zdá se, že dnes se neposunou kupředu,“ dodal.

Bílý dům předtím uvedl, že americký prezident Donald Trump situaci monitoruje. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na Twitteru uvedl, že USA stojí za snahou venezuelského lidu o svobodu a demokracii.

Britská vláda podporuje obnovu demokracie

„Lide Venezuely, přišel rozhodující moment obnovit v zemi svobodu,“ napsal na Twitteru americký senátor Marco Rubio, který vyzval venezuelského ministra obrany Vladimira Padrina, aby se postavil na správnou stranu. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové v úterý uvedl, že britská vláda podporuje obnovu demokracie ve Venezuele, že tamní lid „už trpěl dost a Madurův režim musí skončit“.

Podporu venezuelské opozici v úterý opět vyjádřil i generální tajemník Organizace amerických států (OAS) Luis Almagro. Za historický moment pro návrat demokracie a svobody do Venezuely označil dnešek předseda Evropského parlamentu (EP) Antonio Tajani, který přivítal i zprávu o osvobození významného opozičního lídra Leopolda Lópeze z domácího vězení.

Moskva: Opozice provokuje nepokoje

Moskva obvinila venezuelskou opozici z násilné konfrontace, provokování nepokojů a snahy zavléct do incidentů armádu. Vyzvala k ukončení násilností.

Ministerstvo obvinilo „radikální opozici“, že se uchýlila k silovým a konfrontačním metodám. „Místo pokojného urovnání politických sporů zamířili k rozpoutání konfliktu, porušování veřejného pořádku a ke srážkám za účasti ozbrojených sil,“ uvádí se v prohlášení. Rozpory by přitom měly být podle Ruska vyřešeny vyjednáváním bez předběžných podmínek.

Za krajně důležité rovněž ruské ministerstvo považuje, aby sdělovací prostředky informovaly o událostech ve Venezuele objektivně. „Média by neměla šířit vylhané zprávy a měnit se v poslušný nástroj angažovaných politických sil, jejichž cílem je eskalace napětí ve Venezuele,“ uvádí se v prohlášení.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v úterý novinářům oznámil, že o situaci ve Venezuele jednala ruská bezpečnostní rada za účasti prezidenta Vladimira Putina. O obsahu jednání se nezmínil.

K pokojné změně režimu ve Venezuele vyzvala i mluvčí španělské vlády a ministryně školství Isabela Celaáová, která varovala před „krveprolitím“. „Podporujeme okamžité prezidentské volby,“ uvedla v úterý před novináři po zasedání vlády.

Prezident Kuby Guaidóovu výzvu odsoudil

Nejvyšší představitel Kuby Miguel Díaz-Canel odsoudil úterní Guaidóovu výzvu k masovým demonstracím a označil je za „pučistické hnutí, které chce zaplnit zemi násilím“. Podobně se v úterý vyjádřil i prezident Bolívie Evo Morales, podle něhož se USA „snaží vyprovokovat ve Venezuele násilí“.

Kolumbijský prezident Iván Duque doporučil Venezuelanům, aby se „postavili na správnou stranu, odmítli diktaturu a uzurpování moci Madurem“. Za opozicí stojí i generální tajemník Organizace amerických států (OAS) Luis Almagro. Předseda Evropského parlamentu (EP) Antonio Tajani  úterý zhodnotil jako historický moment pro návrat demokracie a svobody do Venezuely. K pokojné změně režimu ve Venezuele vyzvala mluvčí španělské vlády a ministryně školství Isabela Celaáová, která varovala před „krveprolitím“.

Rusko soudí, že opozice používá metodu násilné konfrontace. Jeho ministerstvo zahraničí vyzvalo venezuelské opoziční síly k ukončení násilností, které by mohly přerůst v krveprolití. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v úterý novinářům oznámil, že o situaci ve Venezuele jednala ruská bezpečnostní rada za účasti prezidenta Vladimira Putina.

Nejvyšší představitel Kuby Miguel Díaz-Canel odsoudil Guaidóovu výzvu k masovým demonstracím a označil je za „pučistické hnutí, které chce zaplnit zemi násilím“. Podobně se v úterý vyjádřil i prezident Bolívie Evo Morales, podle něhož se USA „snaží vyprovokovat ve Venezuele násilí“.

Guaidó vyzývá už od ledna armádu, aby podpořila jeho snahu o přechod k demokracii a uspořádání svobodných voleb. Velká část vojáků se ale obává represí. Mnoho vojáků, včetně důstojníků, totiž režim poslal do vězení. Od ledna Guaidóa podpořilo přes 1000 vojáků, kteří však emigrovali do Kolumbie. 

ČTK