Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čelíme epidemii eboly nevídaného rozsahu, varují Lékaři bez hranic

U tohoto guinejského muže se projevily příznaky krvácivé horečky ebola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U tohoto guinejského muže se projevily příznaky krvácivé horečky ebola. | foto: ČTK

MONROVIA/KONAKRY Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic označila nynější epidemii eboly, která vypukla v Guineji a rozšiřuje se do okolních oblastí, za nevídanou. Počet mrtvých v zemi podle agentury Reuters stoupl na 80, první případy hlásí sousední Libérie a Sierra Leone. Senegal už uzavřel pozemní hranici.

Kromě toho je v Guineji dalších 122 případů podezření na ebolu. Nejvíce potvrzených případů je na jihovýchodě země, ale osm je jich už také v hlavním městě Konakry.

Experti rovněž prověřují podezřelé případy úmrtí nejen v Libérii, ale také v sousedním státu Sierra Leone, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). Jde zatím o celkem 11 případů úmrtí ve městech na severu Sierry Leone a Libérie; států, které sdílejí hranici s Guineou na jihovýchodě.

"Maso z buše": veverky, opice, dikobrazi a netopýři u silnice v africké Guineji. Vědci se domnívají, že právě konzumace lesní zvěře může způsobovat šíření viru ebola.

Jenom v Libérii minulý týden zemřelo pět lidí s příznaky eboly. Testy provedené ve Francii prokázaly, že nejméně dva pacienti byli nakaženi smrtícím virem.

Šíření nemoci do Libérie a Sierry Leone vyvolává obavy. Ebola patří mezi nejsmrtelnější nemoci, jaké lidstvo zatím zná - a západní kout Afriky je velmi chudou oblastí, jejíž zdravotnické systémy nejsou na zvládnutí epidemie dostatečně připravené.

Z obavy před šířením nemoci už v sobotu uzavřel Senegal pozemní hranici s Guineou a zrušil týdenní trhy nedaleko hranic, kde se prodávaly čerstvé produkty z Guineje.

Pracovníci organizace Lékaři bez hranic instruují, jak se správně chránit před nákazou virem ebola.

Pracovníci organizace Lékaři bez hranic instruují, jak se správně chránit před nákazou virem ebola.

"Stojíme tváří v tvář epidemii eboly dosud nevídaného rozsahu, pokud jde o počet míst, kde se najednou vyskytuje," uvedl v úterý koordinátor Lékařů bez hranic v Konakry Mariano Lugli. Předchozí výskyty byly geograficky omezené a odehrávaly se na odlehlejších místech, což komplikuje snahu o zvládnutí epidemie.

V Guineji se přitom šíří ebola typu Zair, což je "vůbec nejagresivnější a nejsmrtelnější forma nemoci zabíjející devět z deseti pacientů", řekl jeden z epidemiologů Lékařů bez hranic Michel Van Herp.

Virus ebola

  • Ebola je virové onemocnění ze skupiny krvácivých (hemoragických) horeček, které napadá lidi a některé další primáty.
  •  Představuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo. Jeho původcem je filovirus ebola.
  • Virus Ebola se poprvé objevil v roce 1976. Mortalita epidemií je 50-90 procent.
  • Místem epidemií jsou především africké země.
  • Jsou známy 4 kmeny, dva z nich (Ebola-Zair a Ebola-Súdán) napadají člověka, jeden opice (Ebola-Reston). Čtvrtý kmen (Ebola-Pobřeží slonoviny) byl dosud pozorován jen jednou, když došlo k jednomu přenosu choroby z pitvaného šimpanze na člověka.
  • Jméno ebola bylo převzato od řeky, která protéká oblastí, v níž propukla první epidemie této nemoci.

Lékaři bez hranic postupně posilují své týmy v Guineji. Do konce týdne má v zemi působit zhruba 60 mezinárodních spolupracovníků. Terénní týmy tvoří lékaři, zdravotní sestry, epidemiologové, odborníci na vodu a sanitaci i antropologové.

Kromě zdravotnických týmů vyslali Lékaři bez hranic do země více než 40 tun zdravotnického materiálu a vybavení, s jehož pomocí se pokusí zastavit šíření nemoci.

Krvácivá horečka, která se nedá vyléčit

Ebola byla poprvé zaznamenána v roce 1976 a od té doby si celkem vyžádala více než 1500 obětí. Jde o velmi nakažlivý virus, který způsobuje krvácivou horečku a smrt až u 90 procent pacientů. Proti ebole není známa protilátka a nemoc se nedá léčit, lze jen zmírnit její příznaky. Mezi primáty a také mezi lidmi se šíří přímým kontaktem, například krví a tělesnými sekrety, ale také pohlavním stykem či kontaktem s ostatky zemřelých.

Pokud se u všech obětí potvrdí smrt na ebolu, bude se jednat o nejhorší epidemii tohoto viru od roku 2007, kdy v Kongu zemřelo 187 lidí.

Na nebezpečí epidemie způsobené virem ebola upozornilo i české ministerstvo zahraničí. V prohlášení doporučilo českým občanům při návštěvě Guineje "omezit cesty do postižených oblastí, pravidelně sledovat média a respektovat doporučení místních orgánů."

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...