Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gumáci z Francie zesměšňují Česko

Svět

  12:31
PAŘÍŽ - Česko se kvůli svému brzkému předsednictví EU stává ve Francii, která svou půlroční předsednickou roli nyní naopak končí, stále více předmětem zájmu nejen politických médií, ale i satirického pořadu Les Guignols (Gumáci) stanice Canal Plus.

Francie se baví na český účet. Gumová podoba prezidenta Klause. foto: Repro www.canalplus.fr

Jako hlavní postava v něm ovšem nezastupitelně figuruje francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který podle představ tvůrců skečů nemůže strávit, že brzy odejde z výsluní, a tak se do Čechů strefuje, seč jen může.

Francie se baví na český účet. Gumové verze prezidentů Klause a Sarkozyho.Jestliže koncem října kritizovala Sarkozyho postavička Čechy obecně, pletla si je skoro se zbytkem východní Evropy a nakonec je označila za "cikány", začátkem listopadu se pustila i do českého premiéra Mirka Topolánka a nyní počátkem prosince také do prezidenta Václava Klause.

Sarkozyho přístup má stále stejného společného jmenovatele: Češi a jejich političtí představitelé jsou nejčastěji zaměňováni za Rumuny nebo Bulhary, neumějí se oblékat a žijí v podstatě sto let za opicemi. Mezitím se Sarkozy naopak vynáší do nebes, jak on je ten nejdokonalejší, což je vidno vlastně ve všech gumáckých dílech, kde vystupuje s domácími i zahraničními politiky v čele s nově zvoleným americkým prezidentem Barackem Obamou. V prvním díle o Češích se probírá údajný Sarkozyho záměr udržet si evropské předsednictví."Proč bychom to měnili, jsem geniální, každý to říká. Jak jsem zvládl krizi, jak jsem inteligentní, jak vysokou mám úroveň a jak hodně mě moje žena Carla miluje," sdělil gumový Sarkozy moderátorovi.

"Nenavalíme přece předsednictví nějakým Rumunům," pokračuje dále gumácká postavička Sarkozyho. Po upozornění moderátora, že v čele EU budou Češi, oponuje: "To je stejné, Rumuni, Češi, Bulhaři, všechno to jsou cikáni. Předsedat Evropě, to je vážná práce. Musí se mluvit s Američany, vídat se s britskou královnou, a to všechno v obleku."

V dalším skeči, kde zazní Topolánkovo jméno a který následuje několik dní po schůzce obou politiků v Paříži, Sarkozyho postavička opět zdůrazňuje, že si předsednictví ponechá, ačkoli se s českým premiérem předtím domluvila jinak. Sarkozy tvrdí, že "chuďase" Topolánka uplatil dvouseteurovou bankovkou, se kterou si doma může hrát na boháče.Označuje ho dále za "Rumuna a malíře pokojů" a tvrdí, že Topolánek "nikdy neviděl restauraci, kde se podává maso".

V díle s Klausem vystupuje postavička českého prezidenta na oficiální večeři evropských vrcholných politiků. Sarkozy ho navenek chválí a "vyjadřuje mu důvěru", ale zároveň mu dělá v duchu chaplinovské grotesky neustálé naschvály: poleje ho vínem, při sušení ho zapálí svíčkou a pak na něho vylije konev vody.

Francie se baví na český účet. Gumová verze prezidenta Klause spadla do dortu.

 Také mu sváže tkaničky u bot a kvůli tomu Klaus spadne obličejem do dortu. Neustále komolí jeho jméno a vyjádří obdiv k Bulharské republice, kterou údajně reprezentuje.


Autoři pořadu, inspirovaní patrně i komedií o Boratovi představujícím kazašský národ, propůjčili Klausovi alespoň jednu kvalitu: tak dokonale ovládá francouzštinu, že když opravuje Sarkozyho, řekne své jméno tak, jak se v zemi galského kohouta vyslovuje: Vaklav. Jako hudební doprovod celého výjevu je Uherský tanec, což je pro znalé letmou připomínkou Sarkozyho maďarského původu.

Francie se baví na český účet. Sarkozy a Klaus po zásahu dortem.Ve vyjmenovávání všech "podřadných" národností, jež si francouzský prezident plete s Čechy, ostatně ta maďarská nikdy nepadne. Samotný Sarkozy není francouzským karikaturistům lhostejný už dávno - společně se stále odvážnější opozicí je obviňován z údajné snahy si uchovat lesk a slávu za každou cenu jak na zahraniční, tak na domácí politické scéně. Je představován nejčastěji jako megaloman a ďábelský intrikán.

Gumáci si Sarkozyho začali dobírat kvůli předsednictví EU po úvahách tisku, který se opíral o informace z okruhu prezidentových poradců, že by si chtěl udržet vliv v EU například vedením eurozony. Média k tomu vedly rovněž stále živé obavy z budoucího českého předsednictví s ohledem na velmi známý kritický postoj Václava Klause k EU. Hlavně regionální tisk, ale jak vidno, tak i autoři gumáků, přisuzují přitom českému prezidentovi exekutivní pravomoc, která náleží předsedovi vlády. Ve Francii vede vládu prezident a premiér je v kabinetu v podstatě prvním z jeho podřízených.
Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat