28. srpna 2017 12:04, aktualizováno  16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Guru byl za znásilnění odsouzen ke dvaceti letům vězení. Indická policie je v pohotovosti

Gurmít Rám Rahím Sinha byl odsouzen na deset let ve vězení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gurmít Rám Rahím Sinha byl odsouzen na deset let ve vězení. | foto: ČTK

DILLÍ Indické bezpečnostní složky byly uvedeny do stavu pohotovosti v souvislosti s oznámením výše trestu pro kontroverzního duchovního učitele Gurmíta Ráma Rahíma Sinha. Ten byl již v pátek shledán vinným ze znásilnění dvou svých stoupenkyň, což vyvolalo rozsáhlé protesty jeho přívrženců, které si vyžádaly 38 mrtvých a stovky zraněných. Sinh byl odsouzen na dvacet let ve vězení.

Indický kontroverzní duchovní učitel Gurmít Rám Rahím Sinh byl dnes odsouzen ke 20 letům vězení za znásilnění dvou svých stoupenkyň. Informovala o tom agentura AFP. Média a agentury v pondělí nejdříve informovaly, že Sinh byl odsouzen k deseti letům vězení. Podle všeho to ovšem byla výše trestu pouze za jedno ze znásilnění. Indické úřady a policie později upřesnily, že indický guru stráví za mřížemi 20 let.

Padesátiletý guru si nepřišel výši trestu vyslechnout do soudní síně. Místo toho soudce, který ho shledal vinným, byl letecky dopraven do věznice ve městě Róhtak, kde je Sinh zadržován. Jako soudní síň posloužila vězeňská knihovna.

Do Róhtaku ve státě Harijána v pondělí nejezdily autobusy a každé auto mířící do města bylo podrobeno kontrole. Místní káznice byla přeměněna v pevnost. Přísná bezpečnostní opatření panují také kolem města Sirsa ve státě Harijána, kde se nachází sídlo Sinhovy sekty. Komplex v Sirse po výzvě policie opustilo během víkendu na 20 tisíc Sinhových příznivců, tisíce dalších tam ale zřejmě zůstávají.

Indičtí vojáci hlídající soud v Pančkule.
Podporovatelé náboženské sekty Dera Sacha Sauda na silnici vedoucí k soudu v...

V oblasti v pondělí zůstaly uzavřené školy a ve státě Harijána byly přerušeny služby mobilních operátorů, aby se demonstrantům zkomplikovala možnost koordinovat akce. Policisté podle agentury Reuters dostali povolení střílet, pokud by někdo zahájil protesty.

Páteční demonstrace kromě severoindických států Harijána a Paňdžáb zasáhly i hlavní město Dillí a stát Rádžasthán. Hořela auta i vládní budovy. Policie zatkla asi 2 500 výtržníků.

Guru Gurmít Rám Rahím Sinh stojí v čele duchovní skupiny, která má podle něj asi 50 milionů přívrženců. Hnutí se kromě duchovní činnosti údajně věnuje také sociální pomoci a řídí několik škol a nemocnic. Vousatý Sinh vystupuje na rockových koncertech a píše scénáře k filmům, v nichž sám hraje.

Sinh byl v pátek usvědčen, že v roce 2002 znásilnil dvě své stoupenkyně v sídle hnutí ve městě Sirsa a v pondělí byl odsouzen ke dvaceti letům vězení. Vinu popírá.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz