Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Guvernér Minnesoty se veřejně omluvil za zadržení štábu CNN v živém vstupu

Zpravodaj CNN Omar Jimenez byl bezdůvodně zatčen v průběhu živého přenosu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpravodaj CNN Omar Jimenez byl bezdůvodně zatčen v průběhu živého přenosu. | foto: CNN

Washington Guvernér amerického státu Minnesota Tim Walz se v pátek veřejně omluvil za zadržení štábu CNN během živého vstupu, kdy informoval o násilných protestech v Minneapolisu. Novináři byli později propuštěni, když se do věci Walz vložil. Demonstrace, které se rozšířily i do dalších měst Spojených států, vyvolala smrt černocha George Floyda, který zemřel při zatýkání.

„Nebyl naprosto žádný důvod, aby se něco takového stalo,“ řekl Walz, který předtím o události hovořil s ředitelem CNN Adamem Zuckerem. „Tohle je upřímná a veřejná omluva štábu. Nemělo se to stát,“ dodal. Guvernér rovněž prohlásil, že za incident, který označil za nepřijatelný, přijímá plnou odpovědnost. Zdůraznil, že svobodná práce novinářů a zajištění jejich bezpečí je pro něj prioritou. „Ne kvůli tomu, že je pěkné se tak chovat, ale protože je to nedílnou součástí řešení,“ řekl.

Walz i další činitelé Minnesoty a Minneapolisu se nyní snaží uklidnit veřejnost přísliby, že nyní již propuštění policisté, po jejichž zásahu Floyd zemřel, budou rychle a spravedlivě potrestáni.

Místo zmírnění situace ale nový zásah policie, tentokrát proti černošskému zpravodaji CNN, vyvolal mezi veřejností a také politiky a novináři další pobouření. Zpravodaje CNN Omara Jimeneze, který je černošského a hispánského původu, a jeho štáb odvedla policie bez zdůvodnění v poutech přímo ze živého vstupu.

Novinář předtím v reportáži poukazoval na zatčení demonstranta, následně ho obklíčila skupina bělošských policistů v plynových maskách. „Pokud chcete, můžeme se přesunout,“ řekl novinář policistům. „Jdeme vám z cesty,“ dodal s tím, že policisté rozháněli protesty, a spolu s kolegy se proto přesunul dál. Následně ho ale policisté zatkli.

CNN uvedla, že nedaleko tohoto incidentu působil její další štáb, který ale vedl bělošský zpravodaj. Tento tým uvedl, že žádné problémy s policií neměl.

„Jednali se mnou naprosto jinak,“ řekl bělošský novinář CNN Josh Campbell, který o dění v Minneapolisu rovněž informoval. „Několikrát jsem se přesunul blíže, než se (policistům) líbilo. Slušně mě požádali, abych ustoupil. Pouta nevytáhli,“ dodal.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.