Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hackeři, falešné účty a snahy o diskreditaci. Výběr šéfa OSN provázejí nekalé praktiky

Svět

  6:08
NEW YORK/PRAHA - Nabourané e-mailové schránky, falešné twitterové účty, osočování neprávem a zákulisní tajné dohody. Tak probíhá boj o nejvyšší diplomatický post mezinárodního společenství, generálního tajemníka OSN.

OSN (Ilustrační foto) foto: Wikipedia

Začala tajná volba tajemníka OSN. Povede organizaci poprvé žena?

Největším favoritem na zisk prestižního postu je Portugalec António Guterres, vysoký představitel OSN pro problematiku uprchlíků. V posledním pondělním hlasování členů Rady bezpečnosti OSN získal 12 podpůrných hlasů a pouze 2 proti (1 člen se zdržel). Stejně dopadl i na začátku září.

Téměř všichni Portugalcovi největší soupeři si přitom oproti minulému hlasování pohoršili - slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, srbský expremiér Vuk Jeremič i bulharská šéfka UNESCO Irina Bokovová ztratili hlasy. Poslední jmenované přitom po posledním neúspěchu hrozilo, že bude vyměněna bulharským premiérem Boykem Borisovem za evropskou komisařku pro rozpočet Kristalinu Georgievovou. Ve čtvrtek se tak i stalo. Bokovová ale odmítla, že by z boje odstupovala na vlastní pěst. „Nikdo z dalších kandidátů, ani ti s ještě horšími výsledky, to neučinili, protože skutečný souboj teprve přijde,“ řekla krátce před oznámením bulharské vlády o nominaci Georgievové.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Guterres (vlevo) a šéf lucemburské diplomacie...
Miroslav Lajčák

Současný generální tajemník Pan Ki-mun se dříve vyjádřil, že by byl rád, kdyby po něm funkci převzala žena. Těm se ale nedaří. Novozélandská adeptka Helen Clarková si však nemyslí, že by za to mohl sexismus. „Je tu mnoho faktorů. Souboj východu proti západu a severu proti jihu, ale taky otázka toho, jestli má být generální tajemník silný nebo slabý diplomat,“ uvedla bývalá premiérka Nového Zélandu pro deník Guardian.

Že je to více o mocenské politice a tom, kdo půjde na ruku velmocem, dokazují i zprávy o zákulisních machinacích. Potenciální bulharská výměna je výsledkem velmocenských her. Eurokomisařku Georgievovou měla údajně protlačovat německá kancléřka Angela Merkelová do přízně Vladimiru Putinovi. Tato snaha však vedla k negativní reakci Moskvy, která eurokomisařku vidí jako spoluzodpovědnou za protiruské sankce.

26.září 2016 v 17:48, příspěvek archivován: 27.září 2016 v 18:22

5 straw polls, 5 #Guterres wins • Now UNSC G5 trade-offs + @KGeorgievaEU appearance. Yet #NextSG odds 90% Portuguese pic.twitter.com/SEMbWCcrkb

Nechuť k eurokomisařce Georgievové se projevila i jiným způsobem. Na začátku září se jí hackeři nabourali do mailové schránky, odkud rozeslali celému jejímu týmu zprávy ponoukající k osobním útokům proti šéfce UNESCO Bokovové.

Za Lajčákovu ztrátu může Fico

Portugalec Guterres získal podporu díky svému charizmatu, smyslu pro humor a přehledu v problematice, který demonstroval při své kandidátské řeči před Valným shromážděním. Nejtěžší překážkou pro něj bude potenciální ruské veto. Rusové totiž argumentují, že dalším generálním tajemníkem musí být někdo z východoevropského prostoru. Názor Kremlu vychází i z toho, že Pan Ki-mun je z Jižní Koreje a před 10 lety si jej prosadil Washington.

Přitom minulý týden Guterres na Twitteru oznámil, že má podporu Moskvy a nebrání mu tak nic v cestě za vrcholným postem. Jenže se ukázalo, že účet je falešný.

‚Musíme zaútočit na mozek, ne na tělo.‘ Zeman v OSN vyzval k útoku na teroristy

Slovenskému želízku v ohni Lajčákovi, který byl na začátku září v těsném závěsu za Portugalcem, příliš nepomáhá jeho vládní „šéf“, slovenský premiér Fico, který na návštěvě Moskvy na konci srpna kritizoval protiruské sankce kvůli Krymu. Jako člen prorusky orientovaného kabinetu tak může naopak být vetován některým ze západních stálých členů Rady bezpečnosti.

Srbský expremiér Jeremič, který byl i předsedou Valného shromáždění, zase podle zákulisních informací určitě dostane veto od představitelů USA. Washington mu totiž nemůže zapomenout, že se postavil proti nezávislosti Kosova a že svou pozici v OSN podkopával nacionalistickými kroky.

Jak to s vety skutečně bude, ukáže až klíčové hlasování 5. října, kde jich bude stálá pětka moci oficiálně využít. Do té doby zůstávají ve hře všichni nehledě na geopolitické hry a balkánské intriky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat