Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Globální kyberútok: hackeři napadli banky a firmy i v Česku. Zasažen je i Černobyl

Svět

  15:25aktualizováno  28. června 7:34
KYJEV/MOSKVA - Kybernetické útoky v úterý kromě ukrajinských a ruských podniků hlásí rovněž firmy ze západní Evropy a Spojených států. Dánský provozovatel lodní přepravy A.P. Moller-Maersk například v důsledku útoku zaznamenal výpadek počítačového systému. Oběťmi hackerů se staly rovněž britská reklamní společnost WPP či francouzský dodavatel stavebních materiálů Saint Gobain. Česko je aktuálně devátým nejvíce zasaženým státem.

Zaměstnankyně banky vyčkává, zatímco počítače a bankomaty jsou vyřazeny z provozu. foto: Reuters

První zprávy o útocích přišly z Ruska a z Ukrajiny, problémy se však začaly rychle šířit směrem na západ, píše agentura Reuters. Podle společnosti zabývající se ochranou dat Acronis bylo zasaženo více než osm desítek podniků. Antivirová firma Kaspersky Lab zatím celosvětově zaznamenala zhruba 2000 napadených uživatelů.

Počítačový monitor zobrazující zprávu od hackerů. Ti údajně složky vydají za výkupné.

Vlna útoků postihla i Česko. Aktuálně je devátým nejvíce zasaženým státem. Před 20:00 to sdělila antivirová společnost Eset. “Ukrajina hlásí mimořádné výpadky IT v bankovním sektoru, energetických rozvodných sítích a poštovních společnostech. Mezi významně postiženými zeměmi je i Itálie, Izrael, Srbsko, ale také země střední a východní Evropy včetně České republiky,“ uvedl Eset. Mezi zasaženými zeměmi firma jmenovala také Španělsko a Indii. Hackeři podle Esetu žádají od svých obětí platbu 300 dolarů (zhruba 7000 Kč), jinak napadené a zašifrované zařízení neuvolní.

Nový škodlivý software se podle Esetu šíří podobně jako vyděračský program WannaCry, jehož útok zasáhl před více než měsícem zhruba 200 milionů počítačů, a navíc využívá nástroj pro vzdálenou instalaci a spouštění libovolných aplikací.

„Škodlivému kódu stačí, aby infikoval jediný počítač a dostal se tak do firemní sítě, kde pak malware může získat administrátorská práva a šíří se do dalších počítačů,“ uvedl analytik Esetu Robert Lipovský.

Bezpečnostní analytik společnosti Kaspersky Lab David Emm uvedl, že se s největší pravděpodobností jedná o nový škodlivý software. „Z tohoto důvodu jsme ho nazvali ExPetr,“ dodal. Zatím se podle něj zdá, že se jedná o komplexní útok, na kterém se podílí několik aktérů.

Bankovní terminál zobrazuje zprávu od hackerů poté, co byla napadena státem vlastněná banka Oschadbank.

Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI) uvedl, že rychle se šířící útok zasáhl rovněž německé podniky. Neposkytl však žádná konkrétní jména. Německá poštovní společnost Deutsche Post nicméně oznámila, že útok ovlivnil její systémy na Ukrajině. Podle BSI by mohlo jít o vyděračský virus Petya, který využívá stejné slabiny jako virus WannaCry, jenž napadl statisíce počítačů minulý měsíc.

“Zasáhlo to všechny oblasti našeho podnikání, a to doma i v zahraničí,“ uvedl podle agentury AP mluvčí společnosti Maersk. Také americká farmaceutická firma Merck oznámila, že její počítačová síť byla útokem zasažena.

Útoky také zaznamenala monitorovací stanice pro měření radiace v Černobylu. Na Twitteru o tom informovala agentura AFP. Stanice byla v reakci na kyberútok přepnuta na manuální řízení. Podle agentury Reuters však byl zasažen pouze monitorovací systém, všechny ostatní systémy fungují normálně.

Problémy s počítačovými systémy zaznamenala i nizozemská zasilatelská firma TNT. „Jako mnoho jiných podniků a institucí po celém světě registrujeme narušení některých našich systémů,“ uvedl mluvčí společnosti.

Lodní společnost Maersk byla také napadena a údajně byla virem ovlivněn každá odnož společnosti.

Technické problémy v různých regionech hlásí nadnárodní potravinářský koncern Mondelez International, není však jasné, zda je to rovněž důsledek kybernetického útoku.

Obzvlášť tvrdě byla zasažena Ukrajina, kterou podle tamního ministerstva vnitra postihla největší vlna hackerských útoků v historii země. Útok zasáhl rovněž největší ruskou ropnou společnost Rosněfť.

Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenko počítače nakazila modifikovaná verze vyděračského viru WannaCry, který šifruje data na pevném disku a za jejich uvolnění požaduje výkupné. Tento virus minulý měsíc infikoval na 300 000 počítačů ve 150 zemích světa.

Ve většině případů úterního útoku se prý vir šířil e-mailem, který zasažení obdrželi už před několika týdny. „Dnes můžeme říci, že útok se připravoval nejméně měsíc,“ napsal Heraščenko na svém facebooku. Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleskandr Turčynov z rozsáhlého útoku na ukrajinské instituce obvinil Rusko. Podle něj první analýzy hackerského zásahu obsahují „ruské otisky prstů“.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...