Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Globální kyberútok: hackeři napadli banky a firmy i v Česku. Zasažen je i Černobyl

Zaměstnankyně banky vyčkává, zatímco počítače a bankomaty jsou vyřazeny z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnankyně banky vyčkává, zatímco počítače a bankomaty jsou vyřazeny z... | foto: Reuters

KYJEV/MOSKVA Kybernetické útoky v úterý kromě ukrajinských a ruských podniků hlásí rovněž firmy ze západní Evropy a Spojených států. Dánský provozovatel lodní přepravy A.P. Moller-Maersk například v důsledku útoku zaznamenal výpadek počítačového systému. Oběťmi hackerů se staly rovněž britská reklamní společnost WPP či francouzský dodavatel stavebních materiálů Saint Gobain. Česko je aktuálně devátým nejvíce zasaženým státem.

První zprávy o útocích přišly z Ruska a z Ukrajiny, problémy se však začaly rychle šířit směrem na západ, píše agentura Reuters. Podle společnosti zabývající se ochranou dat Acronis bylo zasaženo více než osm desítek podniků. Antivirová firma Kaspersky Lab zatím celosvětově zaznamenala zhruba 2000 napadených uživatelů.

Počítačový monitor zobrazující zprávu od hackerů. Ti údajně složky vydají za...

Počítačový monitor zobrazující zprávu od hackerů. Ti údajně složky vydají za výkupné.

Vlna útoků postihla i Česko. Aktuálně je devátým nejvíce zasaženým státem. Před 20:00 to sdělila antivirová společnost Eset. “Ukrajina hlásí mimořádné výpadky IT v bankovním sektoru, energetických rozvodných sítích a poštovních společnostech. Mezi významně postiženými zeměmi je i Itálie, Izrael, Srbsko, ale také země střední a východní Evropy včetně České republiky,“ uvedl Eset. Mezi zasaženými zeměmi firma jmenovala také Španělsko a Indii. Hackeři podle Esetu žádají od svých obětí platbu 300 dolarů (zhruba 7000 Kč), jinak napadené a zašifrované zařízení neuvolní.

Nový škodlivý software se podle Esetu šíří podobně jako vyděračský program WannaCry, jehož útok zasáhl před více než měsícem zhruba 200 milionů počítačů, a navíc využívá nástroj pro vzdálenou instalaci a spouštění libovolných aplikací.

„Škodlivému kódu stačí, aby infikoval jediný počítač a dostal se tak do firemní sítě, kde pak malware může získat administrátorská práva a šíří se do dalších počítačů,“ uvedl analytik Esetu Robert Lipovský.

Bezpečnostní analytik společnosti Kaspersky Lab David Emm uvedl, že se s největší pravděpodobností jedná o nový škodlivý software. „Z tohoto důvodu jsme ho nazvali ExPetr,“ dodal. Zatím se podle něj zdá, že se jedná o komplexní útok, na kterém se podílí několik aktérů.

Bankovní terminál zobrazuje zprávu od hackerů poté, co byla napadena státem...

Bankovní terminál zobrazuje zprávu od hackerů poté, co byla napadena státem vlastněná banka Oschadbank.

Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI) uvedl, že rychle se šířící útok zasáhl rovněž německé podniky. Neposkytl však žádná konkrétní jména. Německá poštovní společnost Deutsche Post nicméně oznámila, že útok ovlivnil její systémy na Ukrajině. Podle BSI by mohlo jít o vyděračský virus Petya, který využívá stejné slabiny jako virus WannaCry, jenž napadl statisíce počítačů minulý měsíc.

“Zasáhlo to všechny oblasti našeho podnikání, a to doma i v zahraničí,“ uvedl podle agentury AP mluvčí společnosti Maersk. Také americká farmaceutická firma Merck oznámila, že její počítačová síť byla útokem zasažena.

Útoky také zaznamenala monitorovací stanice pro měření radiace v Černobylu. Na Twitteru o tom informovala agentura AFP. Stanice byla v reakci na kyberútok přepnuta na manuální řízení. Podle agentury Reuters však byl zasažen pouze monitorovací systém, všechny ostatní systémy fungují normálně.

Problémy s počítačovými systémy zaznamenala i nizozemská zasilatelská firma TNT. „Jako mnoho jiných podniků a institucí po celém světě registrujeme narušení některých našich systémů,“ uvedl mluvčí společnosti.

Lodní společnost Maersk byla také napadena a údajně byla virem ovlivněn každá...

Lodní společnost Maersk byla také napadena a údajně byla virem ovlivněn každá odnož společnosti.

Technické problémy v různých regionech hlásí nadnárodní potravinářský koncern Mondelez International, není však jasné, zda je to rovněž důsledek kybernetického útoku.

Obzvlášť tvrdě byla zasažena Ukrajina, kterou podle tamního ministerstva vnitra postihla největší vlna hackerských útoků v historii země. Útok zasáhl rovněž největší ruskou ropnou společnost Rosněfť.

Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenko počítače nakazila modifikovaná verze vyděračského viru WannaCry, který šifruje data na pevném disku a za jejich uvolnění požaduje výkupné. Tento virus minulý měsíc infikoval na 300 000 počítačů ve 150 zemích světa.

Ve většině případů úterního útoku se prý vir šířil e-mailem, který zasažení obdrželi už před několika týdny. „Dnes můžeme říci, že útok se připravoval nejméně měsíc,“ napsal Heraščenko na svém facebooku. Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleskandr Turčynov z rozsáhlého útoku na ukrajinské instituce obvinil Rusko. Podle něj první analýzy hackerského zásahu obsahují „ruské otisky prstů“.

,

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...