Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Hádka v OSN. Podněcujete nestabilitu, obvinili Američané Rusko

USA

  7:27aktualizováno  7:28
NEW YORK - Rada bezpečnosti OSN se na mimořádném zasedání k situaci na Ukrajině v noci na pondělí nedohodla na žádném kroku. Podle tiskových agentur se Západ a Rusko vzájemně obviňovaly z prohlubování krize.

Zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku. foto: Reuters

O jednání rady požádalo Rusko v reakci na nedělní oznámení Kyjeva, že v pondělí hodlá i s pomocí armády zahájit rozsáhlé protiteroristické operace na východě země namířené proti proruským separatistům.

Podle agentury AFP se zasedání Rady bezpečnosti změnilo v "dialog hluchých" mezi západními představiteli a Rusy.

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin vyzval západní partnery v čele s USA, aby vyvinuli tlak na Kyjev s cílem zastavit používání síly proti ukrajinskému lidu a zahájit skutečný dialog. "Západ rozhodne, zda se na Ukrajině bude možné vyhnout občanské válce," prohlásil ruský diplomat.

Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová odsoudila dezinformace a propagandu, kterých podle Washingtonu dopouští v Moskva souvislosti s vývojem na Ukrajině. Powerová obvinila Rusko, že podněcuje nestabilitu na východě Ukrajiny. Tamní vývoj podle velvyslankyně kopíruje vývoj před březnovou anexí Krymu. "Víme, kdo je za tím - jedině Rusko je schopné podniknout takovou operaci v této oblasti," prohlásila Powerová.

Rusko má k dispozici 40 tisíc vojáků

Rusko rozmístilo u ukrajinské hranice až 40 tisíc dobře vyzbrojených ruských vojáků s bojovými letadly, tanky a děly, řekl na mimořádném zasedání RB OSN britský velvyslanec. Moskva má podle něj v oblasti navíc 25 tisíc vojáků, jež nedávno vyslala na Krym, který minulý měsíc zabrala.

"Satelitní záběry ukazují, že v blízkosti hranice s Ukrajinou je mezi 35 a 40 tisíci ruských vojáků, kteří jsou vybaveni bojovými letouny, tanky, dělostřelectvem a logistickými podpůrnými jednotkami," řekl britský velvyslanec Mark Lyall Grant.

Mimořádné zasedání v New Yorku začalo v pondělí kolem 02:00 SELČ (neděle večer místního času) a trvalo asi dvě a půl hodiny.

Desáté zasedání Rady bezpečnosti

Rusko si přálo, aby zasedání bylo neformální za zavřenými dveřmi. Ale Francie a další západní země jako USA a Británie trvaly na tom, aby schůzka byla veřejná a aby se jí zúčastnil i ukrajinský představitel při OSN.

Západní diplomaté neočekávali z této schůzky žádné konkrétní výsledky. Jednalo se o desáté zasedání RB OSN od začátku krize na Ukrajině koncem února. Nemožnost dosáhnout konkrétního výsledku je dána tím, že země zastávající protichůdné názory na ukrajinskou krizi, tedy Rusko na straně jedné a Spojené státy či Británie na straně druhé, patří v Radě bezpečnosti ke stálým členům s právem veta.

V pondělí v 08:00 SELČ vyprší ultimátum, které dal o víkendu úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov proruským ozbrojencům k tomu, aby výměnou za amnestii složili zbraně a uvolnili obsazené státní úřady na východě Ukrajiny. V opačném případě prezident pohrozil, že proti nim zahájí operaci s pomocí armády.

Autoři: ,